Analiza i zarządzanie sprawami publicznymi

UWAGA! Rekrutacja na tę specjalność została zakończona.

UCZELNIA 4.0 – nowoczesny program rozwoju Collegium Civitas
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Rodzaj studiów:
    II stopnia (magisterskie uzupełniające)
  2. Tryb studiów:
    niestacjonarne
  3. Język wykładowy:
  4. Czas trwania studiów:
    2 lata (4 semestry)
  5. Kierunek:
    Socjologia

Chcesz brać udział w projektach zmieniających rzeczywistość, polepszających warunki życia, rozwiązujących problemy społeczne, otwierających nowe możliwości? Interesuje Cię praca w think tankach, firmach konsultingowych? Chciałbyś dołączyć do grona ekspertów pracujących w urzędach administracji publicznej, instytucjach Unii Europejskiej czy organizacjach międzynarodowych?

Rosnąca złożoność problemów, przed którymi stoją społeczeństwa w XXI wieku wymaga połączonych działań rządów, organizacji międzynarodowych, biznesu i  organizacji pozarządowych. Powodzenie tych działań zależy w decydującym stopniu od dobrze wykształconych specjalistów, potrafiących przygotować i realizować skuteczne rozwiązania dotyczące m.in. ochrony zdrowia, edukacji, imigracji, rozwoju miast czy rynku pracy. Specjalistów posiadających zarówno pogłębioną wiedzę o zachodzących zmianach społecznych i ekonomicznych, jak i profesjonalne umiejętności wykorzystania metod analitycznych i zarządczych.

Program studiów jest oparty na modelach wiodących uczelni zagranicznych. Jest połączeniem aktualnej wiedzy z zakresu socjologii, ekonomii, zarządzania i politologii z metodami jej praktycznego wykorzystania, kształtując umiejętności analizy złożonych problemów, planowania interwencji publicznych, komunikacji z otoczeniem, prowadzenia dialogu społecznego czy wzmacniania odpowiedzialności  za dobro publiczne.

Program jest efektem współpracy realizowanej w ramach porozumienia Collegium Civitas z Radbound University (Holandia), jednego z wiodących uniwersytetów oferujących programy nauczania z zakresu administracji publicznej i polityk publicznych, posiadającego europejską akredytację studiów Master of Public Administration.

Program studiów obejmuje cztery bloki tematyczne: a) funkcjonowanie sektora publicznego (administracji publicznej), b) polityki publiczne, c) interdyscyplinarne (społeczne, ekonomiczne, polityczne i prawne)  aspekty realizacji polityk publicznych, d) instytucjonalne otoczenie polityk publicznych (zarządzanie instytucjami publicznymi, relacje pomiędzy rządem, administracją publiczną, instytucjami Unii Europejskiej, organizacjami międzynarodowymi, sektorem prywatnym i organizacjami pozarządowymi).

Zajęcia prowadzone w ramach każdego bloku obejmują przekazywanie wiedzy teoretycznej, prezentację aktualnych badań i raportów, kształtowanie praktycznych umiejętności analitycznych i zarządczych oraz prezentację przykładów dobrych praktyk i rozwiązań wybranych  problemów. Znaczna część zajęć realizowana jest metodą studiów przypadków, uzupełnianych ćwiczeniami, grami symulacyjnymi i przygotowaniem grupowych projektów.

Zdobędziesz wiedzę merytoryczną z zakresu:

• społecznych, ekonomicznych, politycznych i prawnych mechanizmów zarządzania sprawami publicznymi.

Zdobędziesz umiejętności praktyczne z zakresu:

• wykorzystania technik analitycznych i zarządczych w tworzeniu, realizacji i ocenie polityk publicznych,
  • planowania i realizacji badań i analiz,
  • komunikacji z opinią publiczną, prowadzenia dialogu z partnerami społecznymi,
  • konsultacji,
  • negocjacji i rozwiązywania konfliktów

Adresaci programu:

Absolwenci studiów I stopnia (socjologia, ekonomia, psychologia, zarządzanie, prawo, nauki polityczne i inne pokrewne dyscypliny) zainteresowani analizą zjawisk społecznych i gospodarczych oraz planowaniem i wprowadzaniem zmian społecznych.

Perspektywy zatrudnienia:

• administracja rządowa i samorządowa,
  • instytucje Unii Europejskiej,
  • firmy konsultingowe,
  • think tanki,
  • instytuty i ośrodki badawcze,
  • organizacje międzynarodowe,
  • organizacje pozarządowe,
  • firmy prywatne wykonujące zadania publiczne.

email: rekrutacja@civitas.edu.pl

pokój 1210, Pałac Kultury i Nauki, 12 piętro