Aktualności Collegium Dziecięcego

Udostępnij strone

 

Rodzice, których dzieci uczestniczą w zajęciach Collegium Dziecięcego często żartują, że chętnie zamieniliby się z nimi, aby też móc zdobywać w taki sposób wiedzę o świecie.

Co takiego dzieje się na  zajęciach proponowanych przez Collegium Civitas, że stateczni dorośli znów chcieliby być dziećmi?

Od października 2019 r., najmłodsi studenci mogą brać udział w 2 osobnych cyklach tematycznych przygotowanych z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 12 lat.

REKRUTACJA TRWA – ZAPRASZAMY!

Dostępne są 2 cykle zajęć – uwaga: możliwe jest uczestnictwo w obu programach równolegle!

 

 

„Dodaj opowieść…” – warsztaty o życiu codziennym ludzi różnych epok
program realizowany z warszawskim Muzeum Narodowym

Wykorzystując nieograniczoną dziecięcą wyobraźnię spróbujemy wniknąć do świata przedstawionego na obrazach i w innych dziełach znanych artystów i dodać własną opowieść do dziejącej się na nich historii – dla kogo pomarańczarka z obrazu Aleksandra Gierymskiego niesie kosz pełen owoców? Kim był mężczyzna czytający książkę w oknie warszawskiej kamienicy, na obrazie Canaletta? Którą godzinę może wskazywać zegar na ślubnym portrecie Katarzyny Ostrogskiej?

Przyjrzymy się przedstawionym postaciom i sytuacjom, w jakich są ukazane – czym się zajmują, jakie mają zwyczaje, jak są ubrane, jak wyglądają ich domy. Następnie obejrzymy autentyczne stroje, meble, ozdoby i przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się poznani przez nas bohaterowie. Będzie to fascynująca podróż szlakiem codzienności ludzi różnych epok i różnych regionów świata, począwszy od starożytnego Egiptu i Grecji, poprzez Bliski Wschód, epokę renesansu i baroku, aż do czasu XIX wiecznej Warszawy.

Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z elementami życia codziennego różnych społeczności, w różnych czasach, zarówno w Polsce, jak i na świecie, poprzez kontakt ze sztuką, prezentowaną w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla dzieci.

Zajęcia odbywają się w galeriach Muzeum Narodowego w Warszawie, na wystawach stałych i czasowych oraz w Collegium Civitas, w PKiN.

 

PROGRAM ZAJĘĆ


Godziny realizacji zajęć: 11:00 – 12:30


12.10.2019 – w Collegium Civitas

Rozpoczęcie roku akademickiego

Temat: Codzienność warta zapamiętania
Poznajmy się – jak wygląda codzienność nasza i naszych rodziców, a jak wyglądała w czasach naszych dziadków i pradziadków? Czego dowiadujemy się o życiu ludzi z dawnych fotografii i zachowanych przedmiotów, jakich używali, a czego o nas dowiedzą się przyszłe pokolenia? Porozmawiamy o tym, jak życie codzienne tworzy zapis historii kolejnych pokoleń.


26.10.2019 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Po tropach codzienności
Przemierzamy muzealne galerie w poszukiwaniu śladów życia codziennego ludzi minionych epok. Meble, tkaniny, nakrycia stołowe, przedmioty dekoracyjne, ubrania – co mówią o ich użytkownikach i czy nam przydałyby się w dzisiejszym świecie?


16.11.2019 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Opowieść koreańskiego władcy
Zajęcia na wystawie czasowej, będącej największą z dotychczasowych, prezentacją sztuki koreańskiej w Polsce. Oglądając kunsztowną ceramikę, wyszukane tkaniny, wyroby z laki i kamienia, rzeźby i zwoje malarskie, przeniesiemy się do czasów prehistorycznych, by wyobrazić sobie, kim byli ludzie, używający tych przedmiotów na co dzień. Dowiemy się, jakie lubili rozrywki, jaką muzykę, w co grali, jak uczyli się pisać. Na koniec zastanowimy się, jak cenna musiała być korona koreańskiego władcy.
Warsztaty o życiu codziennym w epoce renesansu i baroku


30.11.2019 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Opowieść staropolskiej szlachcianki
Zajrzymy na dwór staropolskiej szlachty, by dowiedzieć się, jakie życie wiedli ludzie tego stanu. Czym, w domu pełnym służby, zajmowała się szlachcianka? Kto mógł zostać jej mężem, a kto nie miał żadnych szans? Obejrzymy stroje, meble, naczynia, broń, precjoza i wile innych przedmiotów, jakich używała staropolska szlachta oraz spróbujemy dodać naszą historię do portretu przedstawiającego Katarzynę Ostrogską z Lubomirskich w sukni ślubnej (dlaczego była kolorowa?).


14.12.2019 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Opowieść holenderskiego podróżnika
Wybierzemy się w podróż w towarzystwie hrabiego Johana Mauritsa van Nassau-Siegen, którego portret będzie początkiem opowieści o dalekich siedemnastowiecznych wyprawach.
Jak to się stało, że został gubernatorem Brazylii? W jaki sposób dotarł na ten ląd? Czy była to bezpieczna podróż? Obejrzymy przyrządy używane niegdyś w nawigacji, między innymi sekstans, busolę, kompas i dowiemy się, w jaki sposób przy ich pomocy wyznaczano kierunki. Zajrzymy do pamiętników i listów, w których opisywano wrażenia z podróży i porównamy je z przeżyciami, które dziś nam towarzyszą podczas wyjazdów.


Warsztaty o życiu codziennym w starożytnym Egipcie

11.01.2020 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Opowieść budowniczego egipskich piramid
Zajęcia w Galerii Sztuki Starożytnej. Przeniesiemy się do Egiptu czasu Faraonów, by poznać tajniki budowy piramid i starożytnych pochówków. Zastanowimy się, dlaczego piramidy miały kształt stożków, kto je budował, jak przebiegała mumifikacja, do czego służyły urny kanopskie oraz kim byli Ozyrys i Anubis.


18.01.2020 – w Collegium Civitas
Temat: Na dworze Faraona
Kontynuacja zajęć z 11 stycznia. Życie codzienne w starożytnym Egipcie – obejrzymy przedmioty, jakich używali starożytni Egipcjanie, rzeźby i malarstwo z tego okresu, a następnie stworzymy własną opowieść o tym, jak wyglądała ich codzienność – co jedli, jak się uczyli, jakiej muzyki słuchali, jakie lubili rozrywki. Pobawimy się w medyków i, korzystając z efektów najnowszych badań archeologicznych, stworzymy listę chorób, na które zapadali starożytni Egipcjanie.


Warsztaty o starożytnym życiu codziennym na Bliskim Wschodzie

1.02.2020 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Opowieść sumeryjskiego skryby
Witajcie w starożytnej Mezopotamii! Poznajemy historię wynalezienia pisma – tokeny, bulle, pismo piktograficze i klinowe. W Galerii Starożytnej obejrzymy pierwsze archiwa glinianych tabliczek, pierwsze biblioteki, pieczęcie i podpisy. Na podstawie poznanych śladów spróbujemy wydedukować, jakie informacje pozostawili po sobie starożytni Sumerowie.


29.02.2020 – w Collegium Civitas
Temat: Narodziny cywilizacji
Przyjrzymy się początkom najstarszej cywilizacji, jakiej ślady odnaleziono. Sumerowie – jak mieszkali, czym się zajmowali, jak uprawiali rolę, jakie zwierzęta im towarzyszyły. Dowiemy się, jak wyglądały pierwsze miasta i pierwsze konstrukcje architektoniczne – domy, pałace i świątynie, co z nich pozostało oraz jak funkcjonowały starożytne państwa – Babilonia i Asyria.


Warsztaty o życiu codziennym w starożytnej Grecji

14.03.2020 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Opowieść greckiego olimpijczyka
Dlaczego starożytni Grecy, jak żaden inny naród na świecie, przykładali wagę do kultury fizycznej i dlaczego sport budził w ich wielkie emocje? Na czym polegała kultura igrzysk olimpijskich, jak one przebiegały i kto mógł wziąć w nich udział? Podczas zajęć w galerii sztuki starożytnej przyjrzymy się posągom, płaskorzeźbom i antycznym wazom, z których postaramy się odczytać, jak wyglądali pierwsi olimpijczycy, w jakich konkurencjach brali udział i na co mogli liczyć zwycięzcy.


28.03.2020 – w Collegium Civitas
Temat: Codzienność Fidiasza
Podczas zajęć poznamy najważniejsze greckie budowle, porozmawiamy o odbudowie Partenonu i dowiemy się, czym były greckie porządki architektoniczne.
Przewodnikiem po świecie greckiej sztuki i architektury będzie Fidiasz, starożytny mistrz dłuta, który nie miał sobie równych.


Warsztaty o życiu codziennym w starożytnym Rzymie

4.04.2020 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Opowieść rzymskiego legionisty
Silny, dobrze wyszkolony, zdyscyplinowany i nieustraszony. Taki musiał być każdy legionista. Jako żołnierz w cesarskiej armii nie tylko walczył. Co robił jeszcze? Na zajęciach opowiemy tę historię – jak podróżowali legioniści, co jedli, jak porozumiewali się między sobą, jak brzmiały komendy żołnierskie po łacinie
i ile czasu trwała cesarska służba?


18.04.2020 – w Collegium Civitas
Temat: Kuchnia rzymska
Rozsmakujemy się w starożytnej kuchni rzymskiej. Prześledzimy, co jedli bogaci, a co biedni Rzymianie. Czy znane im były pomidory? Jakich przypraw używali i skąd je sprowadzali? W jakich naczyniach gotowali? Jak wyglądała i ile kosztowała uczta rzymska? Dodamy do tego własną historię, tworząc przepis na danie według starożytnych receptur.
Warsztaty o życiu codziennym w k. XVIII i XIX wieku


9.05.2020 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Opowieść nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego
Bernardo Bellotto Canaletto – poznamy nadwornego malarza ostatniego Króla Polski. Dowiemy się, czego król od niego oczekiwał? Jak traktował poddanych? Jakie zasady panowały na królewskim dworze? Podejrzymy zwyczaje ludzi mieszkających w osiemnastowiecznej Warszawie, uwiecznionych na obrazach Canaletta. Dodamy naszą opowieść do obrazu „Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego” – kim mógł być mężczyzna czytający książkę w oknie, na najwyższym piętrze kamienicy?


16.05.2020 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Opowieść Pomarańczarki o XIX-wiecznej Warszawie
Dowiemy się, jak wyglądała Warszawa ponad sto lat temu – gdzie lubili przechadzać się Warszawiacy, jakie miejsca były modne, gdzie można było spotkać malarzy, gdzie mieszkał Chopin, gdzie odbywały się wystawy sztuki i co najczęściej fotografowano. Poznamy sposoby przemieszczania się po mieście oraz rejony, które lepiej było omijać po zmroku. Obejrzymy
Stroje z epoki, tramwaje konne, powozy. Dodamy naszą opowieść do obrazu Aleksandra Gierymskiego – dla kogo Pomarańczarka niesie kosz pełen owoców?


6.06.2020 – w Muzeum Narodowym w Warszawie
Temat: Moja opowieść ze sztuką XX i XXI wieku w tle
Ostatni raz przemierzymy muzealne galerie, w których odbywały się zajęcia. Wybierzemy dzieła, które wywarły na nas największe wrażenie, które mówią o nas – o naszych ulubionych kolorach, kształtach o naszych zainteresowaniach, nastrojach. W ten sposób stworzymy własne dzieło – opowieść o tym, jak sztuka może odzwierciedlać nasze życie, to kim jesteśmy, co robimy na co dzień, jak wyglądamy, jakie mamy pasje?

Zakończenie roku akademickiego. Wręczenie dyplomów.
Zobacz także:
Opłaty

Zasady przyjęć

Programowanie – Odkrywamy Amerykę i projektujemy miasto przyszłości
we współpracy z DigiKids

„Odkrywcy Ameryki” to fascynujące warsztaty z programowania w Scratch, uzupełnione o zajęcia konstruktorskie pt. „Miasta przyszłości”. Podczas zajęć dzieci rozwiną swoje kompetencje informatyczne oraz zbudują nowoczesną metropolię, czerpiąc inspirację z amerykańskich aglomeracji. Zajęcia z programowania realizowane są na podstawie autorskich scenariuszy, zbudowanych wokół najciekawszych wydarzeń z historii i kultury Stanów Zjednoczonych. W części „Miasta przyszłości” dzieci własnoręcznie zbudują makietę smart city, odkryją świat architektury, urbanistyki, elektroniki i robotyki. Obie części zajęć są ze sobą powiązane.

Zajęcia odbywają się w Collegium Civitas, na XII piętrze PKiN oraz w sali edukacyjnej przy ul. Smoczej 3.

 

PROGRAM ZAJĘĆ


Godziny realizacji zajęć: 13.00 – 14.30


12.10.2019 – w Collegium Civitas

Inauguracja roku akademickiego i wręczenie Indeksów CD.

Wyprawa Krzysztofa Kolumba – programowanie w Scratch

Poznajemy interfejs programu Scratch – najważniejsze okna, panele aplikacji, piksel, układ współrzędnych. Zaprogramujemy pierwszy komunikat tekstowy w języku angielskim. Stworzymy program, w którym nasz pierwszy bohater – Krzysztof Kolumb, wsiądzie do statku i odpłynie ku horyzontowi.


26.10.1019 – w DigiKids

Miasta przyszłości – Architekci

Poznajemy perełki Amerykańskiej architektury oraz niecodzienne, nowoczesne, wielkomiejskie rozwiązania. Zainspirowani ruszymy na plac budowy i rozpoczniemy konstruowanie nowoczesnej metropolii z surowców wtórnych.


16.11.2019 – w Collegium Civitas

Zakładanie pierwszej osady – programowanie w Scratch

Rozwijamy wiedzę zdobytą podczas pierwszego spotkania – programowanie ruchu duszków w płynnej animacji, zastosowanie interakcji pomiędzy stworzonymi obiektami. Na kanwie historii o zakładaniu pierwszej amerykańskiej osady (St. Augustine, 1565), spróbujemy zaprogramować drwala, który ścina drzewa w celu wybudowania domu.


30.11.2019 – w DigiKids

Miasta przyszłości – Projektanci rozrywki

Czym byłaby metropolia przyszłości bez pomysłowo zaprojektowanej przestrzeni dla dzieci? Podczas zajęć poznamy niecodzienne place zabaw i zaplecza sportowe, a następnie sami stworzymy rozwiązania, które sprawią, że w naszym mieście każde dziecko będzie mogło spełnić swoje marzenia.


14.12.2019 – w Collegium Civitas

Dziki Zachód – programowanie w Scratch

Uczymy się klonowania duszków i tworzymy pierwszą grę zręcznościową. Jej bohaterowie będą przemierzać zachodnie obszary Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu skarbów.


11.01.2020 – w DigiKids

Miasta przyszłości – Urbaniści

Poznamy zasady dotyczące planowania miast i ciekawostki urbanistyczne. Wcielimy się w architektów, którzy zaplanują przestrzeń w swojej metropolii. W ten sposób powstanie makieta z budynkami, placami zabaw, obiektami sportowymi i innymi konstrukcjami, które stworzyliśmy podczas wcześniejszych zajęć.


18.01.2020 – w Collegium Civitas

Jazzowe lata 20-te – programowanie w Scratch

Przeniesiemy się do lat dwudziestych ubiegłego wieku, czasu narodzin muzyki jazzowej. Założymy zespół i zagramy na jednej z nowoorleańskich estrad. Naszym zadaniem będzie skompletowanie i zaprogramowanie kolejnych instrumentów oraz animacji muzyków. Połączenie dźwięków perkusji, pianina, trąbki i kontrabasu pozwoli stworzyć nam unikatowy utwór jazzowy.


1.02.2020 – w DigiKids

Miasta przyszłości – Inżynierowie

W nowoczesnej metropolii ważne są ekologiczne rozwiązania, dlatego wcielimy się w inżynierów, którzy będą poznawać sekrety ekologicznego pozyskiwania energii, a następnie zbudują nowoczesną elektrownię wiatrową i wodociągi.


29.02.2020 – w Collegium Civitas

Futbol amerykański – programowanie w Scratch

Motywem przewodnim zajęć będzie football amerykański. Dzieci poznają zasady tej gry, aby następnie wykorzystać je podczas programowania. Ważnym punktem zajęć będzie zastosowanie przez młodych programistów czujników wciśnięć klawiszy, co umożliwi istotne zwiększenie dynamiki gry oraz upłynni animację. Będzie to również pierwsza, dwuosobowa gra napisana przez dzieci, podczas warsztatów.


14.03.2020 – w DigiKids

Miasta przyszłości – Elektrycy

Jak efektownie oświetlić metropolię i jak uczynić to w oszczędny sposób? Podczas zajęć dzieci zaprojektują, a potem zbudują oświetlenie dla powstającego miasta. Dzięki temu wieczorne spacery alejami będą prawdziwą przyjemnością.


28.03.2020 – w Collegium Civitas

Superbohaterki w Hollywood – programowanie w Scratch

Podczas zajęć dzieci stworzą grę zręcznościową, w której wcielą się w rolę dobrze znanych im superbohaterek. Zadaniem każdego programisty będzie nadanie im nadludzkiej zręczności
i szybkości. Jak myślicie? Czy uda im się ochronić wzgórza Hollywood przed zagrożeniem? Jedno jest pewne: będzie to hit na światową skalę!


4.04.2020 – w DigiKids

Miasta przyszłości – Konstruktorzy mostów

Golden Bridge i Brooklyn Bridge to przykłady mostów, które oglądane po raz pierwszy, zawsze robią wielkie wrażenie. Tym razem będą inspiracją przy konstruowaniu przeprawy, która ułatwi mieszkańcom naszej metropolii, przemieszczanie się ze wschodniej do zachodniej części miasta. Mali inżynierowie wykorzystają do tego celu materiały wtórne.


18.04.2020 – w Collegium Civitas

TV Quiz Show – programowanie w Scratch

Jak stworzyć teleturniej, który zdobędzie popularność i przyciągnie widzów? Na wzór amerykańskich superprodukcji zaprogramujemy własny TV Show. Wykorzystamy wiedzę dotyczącą kultury i historii Stanów Zjednoczonych, którą zdobyliśmy podczas wcześniejszych zajęć.


9.05.2020 – w DigiKids

Miasta przyszłości – Programiści Ozobotów

W nowoczesnej metropolii wiele zadań przejmują roboty. Tak będzie także w naszym mieście. Podczas warsztatów nauczymy się programowania ozobotów, zakodujemy ulice miasta w taki sposób, aby każdy z nich mógł swobodnie przemierzać ulice i wykonywać powierzone mu zadania.


16.05.2020 – w Collegium Civitas

Lądowanie na Księżycu – programowanie w Scratch

Historia Stanów Zjednoczonych, to również historia lotów kosmicznych. Zaczerpnięte z niej motywy wykorzystamy w programowaniu statku kosmicznego, który zabierze nas na naturalnego satelitę Ziemi. Wbicie flagi na powierzchni Księżyca będzie uwieńczeniem naszej kosmicznej wyprawy.


6.06.2020 – w DigiKids

Miasta przyszłości – Kosmonauci

W mieście przyszłości będzie znajdował się kosmodrom, ponieważ loty w odległe galaktyki staną się codziennością. Również w naszej metropolii wprowadzimy takie rozwiązania. Zbudujemy rakiety kosmiczne oraz kosmodrom z mechanizmem, który wyniesie je ku niebu.

Prezentacja i zwiedzanie miasta przyszłości wspólnie z rodzicami.

Zakończenie zajęć i rozdanie dyplomów CD.
Zobacz także:
Opłaty

Zasady przyjęć

 

 


Godziny realizacji zajęć:

11.00 – 12.30 „Dodaj opowieść …”

13.00 – 14.30 „Programowanie – odkrywcy Ameryki i projektanci miast przyszłości”

REKRUTACJA ONLINE

 

Zobacz także:
Opłaty

Zasady przyjęć

 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku:

 


 

Kontakt:
Collegium Dziecięce
Agnieszka Wnuk-Lipińska
tel. 509 044 733
email: collegiumdzieciece@civitas.edu.pl

Pałac Kultury i Nauki
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa