Aktualności Collegium Dziecięcego

Udostępnij strone

Początek rekrutacji 1 czerwca 2018!

 

 

 

Rodzice, których dzieci uczestniczą w zajęciach Collegium Dziecięcego często żartują, że chętnie zamieniliby się z nimi, aby też móc zdobywać w taki sposób wiedzę o świecie.
Co takiego dzieje się na  zajęciach proponowanych przez Collegium Civitas, że stateczni dorośli znów chcieliby być dziećmi?

W tym roku, najmłodsi studenci będą mogli brać udział w dwóch osobnych cyklach tematycznych przygotowanych z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 12 lat.

 

Cykl A: Niezwykłe postacie w niezwykłym miejscu – „Słynne postacie”, program realizowany we współpracy z warszawskim Muzeum Narodowym.

W trakcie 90 minutowych zajęć odbywających się w Muzeum Narodowym i w Collegium Civitas, uczestnicy będą poznawać fascynujące losy osób, które dokonały przełomowych odkryć, zwróciły uwagę  świata na niedostrzegane wcześniej procesy i zjawiska, jak np. fakt rozszerzania się wszechświata. Mali badacze dowiedzą się, jakimi ludźmi byli niezwykli wizjonerzy, rycerze, artyści, święci, gdzie mieszkali, jakie mieli pasje, o czym marzyli i jakie cele chcieli realizować. Dzięki udziałowi w zajęciach dzieci nie tylko dowiedzą się ciekawych rzeczy, ale też rozwiną wyobraźnię, zainspirują się do własnych poszukiwań i zauważą, że trudności są rzeczą naturalną, a  stosowanie metody prób i błędów pozwala osiągnąć sukces.

 

    • PROGRAM ZAJĘĆ

Poznamy fascynujące losy osób, które zapisały się w historii, jako wybitne postacie, którym ludzkość zawdzięcza przełomowe odkrycia, które zwróciły oczy świata na wcześniej niedostrzegane procesy i zjawiska, które wyznaczyły nowe kierunki w swoich dziedzinach. Dowiemy się, jakimi byli ludźmi, gdzie mieszkali, jakie mieli pasje, co ich inspirowało i co popychało do realizacji marzeń?

„Patrz w gwiazdy, a nie pod nogi. Bądź ciekawski. I jakkolwiek trudne wydaje się życie, zawsze jest coś, w czym możesz osiągnąć sukces. Wystarczy tylko, że się nie poddasz.” Stephen Hawking

Wszystkie zajęcia mają charakter warsztatowy.

Zajęcia odbywają się w godz. 10.30 – 12.00 i 12.30 – 14.00 w MNW i w CC

1. Wykład inauguracyjny – 13. 10. 2018, CC

Temat: Idole, celebryci, autorytety – jak ich odróżnić?

2. Napoleon Bonaparte, cesarz, generał – 27. 10. 2018, MNW

Dlaczego Napoleon Bonaparte uznawany jest za jedną z najbardziej fascynujących postaci wszechczasów? Jaki miał iloraz inteligencji? Jakich zwierząt bał się najbardziej? Czy miał jeszcze jakieś słabości? – porozmawiamy o postaci, która inspirowała polityków, pisarzy i artystów. Obejrzymy rzeźby i obrazy ukazujące epizody z życia Cesarza Francji – sceny batalistyczne pod Samosierrą, portrety konne, posłuchamy fragmentów poezji poświęconej temu przywódcy.

3. Jan Matejko, malarz i nauczyciel – 10. 11. 2018, MNW

Jakim dzieckiem był Jan Matejko? W jakim wieku ujawnił się jego talent i kiedy zdecydował, że zostanie malarzem? Czy jego wszystkie obrazy podobały się publiczności? Kto je kupował i za jakie kwoty? Jak doszło do tego, że obraz tego autora znalazł się w Muzeach Watykańskich? Czy Henryk Sienkiewicz pisząc Krzyżaków inspirował się Bitwą pod Grunwaldem Matejki? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkania poświęconego temu artyście. Oprócz samego mistrza poznamy jego żonę, czwórkę dzieci, najzdolniejszych uczniów oraz psa.

4. Steve Jobs, informatyk, przedsiębiorca, wizjoner, 24. 11. 2018 – CC

iPhone, iPod, iPad, ekran dotykowy, wi-fi, czyli o tym, jak jeden człowiek zrewolucjonizował technologię cyfrową i uzależnił ludzi od kontaktu z komputerem.

Porozmawiamy o tym, kim był Steve Jobs – gdzie się wychowywał, dlaczego wyrzucono go ze studiów, jakim był szefem, co robił w swoim garażu i dlaczego jabłko stało się symbolem jego firmy.

5. Zofia Stryjeńska i inne kobiety artystki, 8. 12. 2018 – MNW

Poznamy kobiety artystki, które mimo ograniczeń społecznych, prawnych i obyczajowych obecnych w minionych wiekach, uparcie dążyły do realizacji swoich marzeń i pasji – przebierały się za chłopców, aby móc studiować na uniwersytetach, organizowały własne, oddzielne wystawy, niedopuszczane przez mężczyzn do ich wernisaży. Dlaczego kobiety artystki musiały pozostać anonimowe, chociaż tak samo, jak mężczyźni, uprawiały sztukę? To wszystko wyjaśnimy na zajęciach.

6. Stanisław August Poniatowski i jego nadworni artyści, 5. 01. 2019 – MNW

Jakim królem był Stanisław August Poniatowski? Dlaczego nazywano go mecenasem sztuki? Co łączyło go z wybitnymi włoskimi malarzami? Dlaczego Marcello Bacciarelli i Bernardo Bellotto zw. Canaletto uznawali Polskę za swoją druga ojczyznę? O tym wszystkim będziemy mówić na zajęciach poświęconych ostatniemu królowi Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

7. Walt Disney, producent filmowy, reżyser, 19. 01. 2019 – CC

Autor pierwszej udźwiękowionej, kolorowej kreskówki w historii kina, zdobywca 22 Oskarów i 59 nominacji, rekordzista wśród laureatów nagród w dziedzinie filmu – jaką receptę na sukces miał Walt Disney? Jak zarobił pierwszego dolara? Kto był jego idolem? Dlaczego „Królewna Śnieżka” doprowadziła jego firmę do bankructwa? O tym wszystkim dowiemy się podczas potkania poświęconego tej wyjątkowej, w historii rozrywki i biznesu, postaci.

8. Zawisza Czarny i inni rycerze, 16. 02. 2019 – MNW

Rycerz – wzór cnót, odwagi, męstwa, zdyscyplinowania, prawości, szlachetności, waleczności i niezawodności. Na zajęciach poznamy wizerunki rycerzy ze sztuki dawnej i współczesnej. Zastanowimy się, co oznacza powiedzenie „Polegać jak na Zawiszy” i czy ideały z przeszłości są aktualne w dzisiejszych czasach?

9. Stanisław Wyspiański, artysta wszechstronny, 2. 03. 2019 – MNW

Malarz, dramatopisarz, poeta, reżyser, scenograf, projektant, architekt, czyli wybitny artysta, który nie miał sobie równych w następnych dziesięcioleciach. Na zajęciach poznamy wszystkie dziedziny twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz wiele ciekawych szczegółów z jego życia.

10. Stephen Hawking, astrofizyk, kosmolog, 16. 03. 2019 – CC

Poznamy jednego z najwybitniejszych naukowców XX wieku, porównywanego do Einsteina poszukiwacza uniwersalnej teorii istnienia wszechświata, autora teoretycznego

dowodu na istnienie promieniowania czarnych dziur. Co sprawiło, że mimo słabości fizycznej i licznych ograniczeń Stephen Hawking stał się postacią kultową?

11. Barbara Hoff i inni projektanci XX wieku, 30. 03. 2019 – MNW

Podczas zajęć przeniesiemy się do świata mody i designu drugiej połowy XX wieku. Poznamy polskich projektantów – Grażynę Hase, Barbarę Hoff, Krzysztofa Antkowiaka, którzy dzięki swojej kreatywności, wykorzystując niestandardowe technik potrafili ubarwić ponurą rzeczywistość PRLu i zmienić myślenie Polaków o modzie. Oglądając przedmioty z tamtego okresu prześledzimy, jak projektuje się porcelanę, szkło, meble, czy sukienkę, czyli jak powstaje dobry projekt.

12. Święta Jadwiga i inne święte, 13. 04. 2019 – MNW

Poznamy św. Jadwigę – jedną z najpopularniejszych polskich świętych, wybitną władczynię, która była uwielbiana przez swoich poddanych. Dowiemy się, jakich, wielkich czynów dokonywały kobiety w średniowieczu, poznamy ich wybory życiowe i drogi, którymi dochodziły do świętości. Przyjrzymy się atrybutom świętych i odkryjemy ich znaczenie.

13. Xawery Dunikowski – rzeźby to moje dzieci – 11. 05. 2019, MNW odz. Królikarnia

Czy to możliwe, żeby słynny rzeźbiarz maił w szkole najgorsze stopnie z rysunku? A jednak! I nie było to przeszkodą, aby Xawery Dunikowski został okrzyknięty najciekawszym zjawiskiem w sztuce europejskiej początków XX wieku. Na zajęciach W MN w Królikarni obejrzymy ponad 500 prac tego artysty i przeanalizujemy, dlaczego określano je mianem nowatorskich. Przy tej okazji porozmawiamy o materiałach, z których powstają rzeźby oraz o ich fakturach. Na zakończenie sami stworzymy pomnik nawiązujący do słynnych twórców poznanych na zajęciach.

14. Edwin Hubble, astronom, 18. 05. 2019 – CC

Większość informacji o Wszechświecie, które dziś posiadamy, zawdzięczamy Edwinowi Hubblowi. Ale co właściwie odkrył ten wybitny astronom? Co to są cefeidy i ile lat ma kosmos? Dlaczego nazwiskiem Hubble’a nazwano pierwszy teleskop wyniesiony na orbitę okołoziemską? Jakich informacji dostarcza on astrofizykom z całego świata? O tym i o innych dokonaniach Hubble’a będziemy mówić na zajęciach.

15. Zakończenie cyklu, 8. 06. 2019 – MNW

Nasz Wielki Reportaż – czyli, co turyści odwiedzający muzeum wiedzą o słynnych postaciach?

Cykl B: Świat teatru i jego tajemnice – „W cylindrze wyobraźni”

Druga propozycja to cykl warsztatów teatralnych „W cylindrze wyobraźni”, które pozwolą dzieciom wejść do zaczarowanego świata teatru. W trakcie zajęć dzieci będą tworzyć własne historie i ożywiać swoich bohaterów. Uczestnicy zajrzą za kulisy Teatru Lalka, aby poznać wszystkie etapy pracy nad tworzeniem przedstawienia teatralnego. Sprawdzą na czym polega praca aktora, w jaki sposób przygotowuje się scenografię i rekwizyty, jak dzięki charakteryzacji można przeistoczyć się dowolną postać z bajki.

Dzięki udziałowi w zajęciach dzieci nauczą się koncentrować uwagę, rozwiną pomysłowość i twórcze myślenie, nauczą się analizy tekstu literackiego, usprawnią aparat mowy, rozwiną koordynację ruchową, poczucie rytmu, wrażliwość na dźwięk oraz zmysł estetyczny i wrażliwość na sztukę. Zajęcia pomogą im również radzić sobie z emocjami i wyrażać je, rozwiną kompetencje społeczne poprzez pracę w grupie oraz przełamią nieśmiałość. W podróży po świecie teatru ich przewodnikami i opiekunami będą osoby na co dzień związane z teatrem, cieszące się uznaniem i odnoszące sukcesy w swoich zawodach – aktorzy, reżyserzy, choreograf, scenograf, charakteryzatorka, kostiumograf, perkusista, pianistka, kompozytor i wokalistka.

 

  • PROGRAM ZAJĘĆ

 

 

 

Zapisy ruszają 1 czerwca br.

Zapraszamy do kontaktu oraz śledzenia profilu Collegium Dziecięcego na Facebooku, gdzie publikujemy najświeższe informacje dotyczące zajęć oraz relacje z warsztatów.
Zapisy on-line

Proces  rekrutacji w  4 krokach:

Krok 1.
Wypełnij internetowy formularz rekrutacyjny REJESTRACJA ON-LINE

Krok 2.
Dokonaj opłaty za pośrednictwem serwisu rekrutacyjnego CC lub przelewem na konto (z dopiskiem Collegium Dziecięce). Płatności dokonaj po potwierdzeniu przez Collegium Civitas zakwalifikowania dziecka.

Krok 3.
Podpisanie umowy uczelnia-Mały Student – Wzór umowy Collegium Dziecięce

Podpisaną umowę prosimy o dostarczenie  osobiście do naszego działu rekrutacji  lub wysłanie pocztą na adres:
Dział Rekrutacji Collegium Civitas
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa
12 piętro, pokój 1210

Krok 4.
Rozpoczęcie zajęć

Szczegółowe informacje dotyczące rozpoczęcia zajęć zostaną przekazane drogą mailową po dopełnieniu powyższych formalności. 10% zniżki dla rodzeństwa!(zniżka realizowana jest w ostatniej racie – szczegóły w Opłaty

 

W sytuacji zakończenia rekrutacji z powodu wyczerpania się wolnych miejsc, zostanie utworzona lista rezerwowa.

 

Kontakt:

Agnieszka Wnuk – Lipińska
tel: 509 044 733
e-mail: 
collegiumdzieciece@civitas.edu.pl

 


Opłaty – sprawdź Opłaty

 

 

Dane do przelewu

Alior Bank SA
numer rachunku:

 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego profilu na
F_icon.svg


REKRUTACJA ONLINE

Kontakt:
Collegium Dziecięce
Agnieszka Wnuk-Lipińska
tel. 509 044 733
email: collegiumdzieciece@civitas.edu.pl

Pałac Kultury i Nauki
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa