Aktualności Collegium Dziecięcego

Udostępnij strone

 

Rodzice, których dzieci uczestniczą w zajęciach Collegium Dziecięcego często żartują, że chętnie zamieniliby się z nimi, aby też móc zdobywać w taki sposób wiedzę o świecie.

Co takiego dzieje się na  zajęciach proponowanych przez Collegium Civitas, że stateczni dorośli znów chcieliby być dziećmi?

W tym roku, najmłodsi studenci będą mogli brać udział w dwóch osobnych cyklach tematycznych przygotowanych z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 12 lat.

Uwaga! Możliwe jest uczestnictwo dzieci w obu cyklach zajęć równocześnie.

 

 

„Słynne postacie”
program realizowany z warszawskim Muzeum Narodowym

W trakcie 90 minutowych zajęć odbywających się w Muzeum Narodowym i w Collegium Civitas, uczestnicy będą poznawać fascynujące losy osób, które dokonały przełomowych odkryć, zwróciły uwagę świata na niedostrzegane wcześniej procesy i zjawiska, jak np. fakt rozszerzania się wszechświata.
Mali badacze dowiedzą się, jakimi ludźmi byli niezwykli wizjonerzy, rycerze, artyści, święci, gdzie mieszkali, jakie mieli pasje, o czym marzyli i jakie cele chcieli realizować. Dzięki udziałowi w zajęciach dzieci nie tylko dowiedzą się ciekawych rzeczy, ale też rozwiną wyobraźnię, zainspirują się do własnych poszukiwań i zauważą, że trudności są rzeczą naturalną, a stosowanie metody prób i błędów pozwala osiągnąć sukces.

PROGRAM ZAJĘĆ

„Patrz w gwiazdy, a nie pod nogi. Bądź ciekawski. I jakkolwiek trudne wydaje się życie, zawsze jest coś, w czym możesz osiągnąć sukces. Wystarczy tylko, że się nie poddasz.”

Stephen Hawking

 

Zajęcia odbywają się w godzinach: 12.30 – 14.00, za wyjątkiem spotkania 10 listopada, które wyjątkowo rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do godz. 13.30,

Inauguracja 13 listopada odbędzie się w godz. 10.30 – 12.15

 1. Wykład inauguracyjny – 13.10.2018, CC

  Temat: Idole, celebryci, autorytety – jak ich odróżnić?

 2. Napoleon Bonaparte, cesarz, generał – 27.10.2018, MNW

  Dlaczego Napoleon Bonaparte uznawany jest za jedną z najbardziej fascynujących postaci wszechczasów? Jaki miał iloraz inteligencji? Jakich zwierząt bał się najbardziej? Czy miał jeszcze jakieś słabości? – porozmawiamy o postaci, która inspirowała polityków, pisarzy i artystów. Obejrzymy rzeźby i obrazy ukazujące epizody z życia Cesarza Francji – sceny batalistyczne pod Samosierrą, portrety konne, posłuchamy fragmentów poezji poświęconej temu przywódcy.

 3. Jan Matejko, malarz i nauczyciel – 10.11.2018, MNW

  Jakim dzieckiem był Jan Matejko? W jakim wieku ujawnił się jego talent i kiedy zdecydował, że zostanie malarzem? Czy jego wszystkie obrazy podobały się publiczności? Kto je kupował i za jakie kwoty? Jak doszło do tego, że obraz tego autora znalazł się w Muzeach Watykańskich? Czy Henryk Sienkiewicz pisząc Krzyżaków inspirował się Bitwą pod Grunwaldem Matejki? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkania poświęconego temu artyście. Oprócz samego mistrza poznamy jego żonę, czwórkę dzieci, najzdolniejszych uczniów oraz psa.

 4. Steve Jobs, informatyk, przedsiębiorca, wizjoner, 24.11.2018 – CC

  iPhone, iPod, iPad, ekran dotykowy, wi-fi, czyli o tym, jak jeden człowiek zrewolucjonizował technologię cyfrową i uzależnił ludzi od kontaktu z komputerem. Porozmawiamy o tym, kim był Steve Jobs – gdzie się wychowywał, dlaczego wyrzucono go ze studiów, jakim był szefem, co robił w swoim garażu i dlaczego jabłko stało się symbolem jego firmy.

 5. Zofia Stryjeńska i inne kobiety artystki, 8.12.2018 – MNW

  Poznamy kobiety artystki, które mimo ograniczeń społecznych, prawnych i obyczajowych obecnych w minionych wiekach, uparcie dążyły do realizacji swoich marzeń i pasji – przebierały się za chłopców, aby móc studiować na uniwersytetach, organizowały własne, oddzielne wystawy, niedopuszczane przez mężczyzn do ich wernisaży. Dlaczego kobiety artystki musiały pozostać anonimowe, chociaż tak samo, jak mężczyźni, uprawiały sztukę? To wszystko wyjaśnimy na zajęciach.

 6. Stanisław August Poniatowski i jego nadworni artyści, 5.01.2019 – MNW

  Jakim królem był Stanisław August Poniatowski? Dlaczego nazywano go mecenasem sztuki? Co łączyło go z wybitnymi włoskimi malarzami? Dlaczego Marcello Bacciarelli i Bernardo Bellotto zw. Canaletto uznawali Polskę za swoją druga ojczyznę? O tym wszystkim będziemy mówić na zajęciach poświęconych ostatniemu królowi Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 7. Walt Disney, producent filmowy, reżyser, 19.01.2019 – CC

  Autor pierwszej udźwiękowionej, kolorowej kreskówki w historii kina, zdobywca 22 Oskarów i 59 nominacji, rekordzista wśród laureatów nagród w dziedzinie filmu – jaką receptę na sukces miał Walt Disney? Jak zarobił pierwszego dolara? Kto był jego idolem? Dlaczego „Królewna Śnieżka” doprowadziła jego firmę do bankructwa? O tym wszystkim dowiemy się podczas potkania poświęconego tej wyjątkowej, w historii rozrywki i biznesu, postaci.

 8. Zawisza Czarny i inni rycerze, 16.02.2019 – MNW

  Rycerz – wzór cnót, odwagi, męstwa, zdyscyplinowania, prawości, szlachetności, waleczności i niezawodności. Na zajęciach poznamy wizerunki rycerzy ze sztuki dawnej i współczesnej. Zastanowimy się, co oznacza powiedzenie „Polegać jak na Zawiszy” i czy ideały z przeszłości są aktualne w dzisiejszych czasach?

 9. Stanisław Wyspiański, artysta wszechstronny, 2.03.2019 – MNW

  Malarz, dramatopisarz, poeta, reżyser, scenograf, projektant, architekt, czyli wybitny artysta, który nie miał sobie równych w następnych dziesięcioleciach. Na zajęciach poznamy wszystkie dziedziny twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz wiele ciekawych szczegółów z jego życia.

 10. Stephen Hawking, astrofizyk, kosmolog, 16.03.2019 – CC

  Poznamy jednego z najwybitniejszych naukowców XX wieku, porównywanego do Einsteina poszukiwacza uniwersalnej teorii istnienia wszechświata, autora teoretycznego dowodu na istnienie promieniowania czarnych dziur. Co sprawiło, że mimo słabości fizycznej i licznych ograniczeń Stephen Hawking stał się postacią kultową?

 11. Barbara Hoff i inni projektanci XX wieku, 30.03.2019 – MNW

  Podczas zajęć przeniesiemy się do świata mody i designu drugiej połowy XX wieku. Poznamy polskich projektantów – Grażynę Hase, Barbarę Hoff, Krzysztofa Antkowiaka, którzy dzięki swojej kreatywności, wykorzystując niestandardowe technik potrafili ubarwić ponurą rzeczywistość PRLu i zmienić myślenie Polaków o modzie. Oglądając przedmioty z tamtego okresu prześledzimy, jak projektuje się porcelanę, szkło, meble, czy sukienkę, czyli jak powstaje dobry projekt.

 12. Święta Jadwiga i inne święte, 13.04.2019 – MNW

  Poznamy św. Jadwigę – jedną z najpopularniejszych polskich świętych, wybitną władczynię, która była uwielbiana przez swoich poddanych. Dowiemy się, jakich, wielkich czynów dokonywały kobiety w średniowieczu, poznamy ich wybory życiowe i drogi, którymi dochodziły do świętości. Przyjrzymy się atrybutom świętych i odkryjemy ich znaczenie.

 13. Xawery Dunikowski – rzeźby to moje dzieci – 11.05.2019, MNW odz. Królikarnia

  Czy to możliwe, żeby słynny rzeźbiarz maił w szkole najgorsze stopnie z rysunku? A jednak! I nie było to przeszkodą, aby Xawery Dunikowski został okrzyknięty najciekawszym zjawiskiem w sztuce europejskiej początków XX wieku. Na zajęciach W MN w Królikarni obejrzymy ponad 500 prac tego artysty i przeanalizujemy, dlaczego określano je mianem nowatorskich. Przy tej okazji porozmawiamy o materiałach, z których powstają rzeźby oraz o ich fakturach. Na zakończenie sami stworzymy pomnik nawiązujący do słynnych twórców poznanych na zajęciach.

 14. Edwin Hubble, astronom, 18.05.2019 – CC

  Większość informacji o Wszechświecie, które dziś posiadamy, zawdzięczamy Edwinowi Hubblowi. Ale co właściwie odkrył ten wybitny astronom? Co to są cefeidy i ile lat ma kosmos? Dlaczego nazwiskiem Hubble’a nazwano pierwszy teleskop wyniesiony na orbitę okołoziemską? Jakich informacji dostarcza on astrofizykom z całego świata? O tym i o innych dokonaniach Hubble’a będziemy mówić na zajęciach.

 15. Zakończenie cyklu, 8.06.2019 – MNW

  Nasz Wielki Reportaż – czyli, co turyści odwiedzający muzeum wiedzą o słynnych postaciach?

 

W cylindrze wyobraźni”
program we współpracy z Teatrem Lalka

Cykl warsztatów teatralnych, które pozwolą dzieciom wejść do zaczarowanego świata teatru. W trakcie zajęć dzieci będą tworzyć własne historie i ożywiać swoich bohaterów. Uczestnicy zajrzą za kulisy Teatru Lalka, aby poznać wszystkie etapy pracy nad tworzeniem przedstawienia teatralnego. Sprawdzą na czym polega praca aktora, w jaki sposób przygotowuje się scenografię i rekwizyty, jak dzięki charakteryzacji można przeistoczyć się w dowolną postać z bajki.

PROGRAM ZAJĘĆ

Dzięki udziałowi w zajęciach dzieci nauczą się koncentrować uwagę, rozwiną pomysłowość i twórcze myślenie, nauczą się analizy tekstu literackiego, usprawnią aparat mowy, rozwiną koordynację ruchową, poczucie rytmu, wrażliwość na dźwięk oraz zmysł estetyczny i wrażliwość na sztukę. Zajęcia pomogą im również radzić sobie z emocjami i wyrażać je, rozwiną kompetencje społeczne poprzez pracę w grupie oraz przełamią nieśmiałość. W podróży po świecie teatru ich przewodnikami i opiekunami będą osoby na co dzień związane z teatrem, cieszące się uznaniem i odnoszące sukcesy w swoich zawodach – aktorzy, reżyserzy, choreograf, scenograf, charakteryzatorka, kostiumograf, perkusista, pianistka, kompozytor i wokalistka.

Zajęcia mają charakter warsztatowy i odbywają się w Collegium Civitas (CC) oraz w Teatrze Lalka (TL),
w godz. 15.00-16.30, za wyjątkiem:

 • spektaklu 10 listopada, który zaplanowany jest na godz. 14.00
 • Inauguracji, która zaplanowana jest na godz. 13.30.

PROGRAM ZAJĘĆ

  1. Inauguracja – 13.10.2018
   Temat zajęć: Na granicy wyobraźni i rzeczywistości.Celem zajęć jest przedstawienie teatru, jako miejsca, w którym dzięki wyobraźni niemożliwe staje się możliwe. Dzięki temu dzieci rozwiną twórcze myślenie, będą odważniej wykorzystywały wyobraźnię, sięgały po zajęcia i zabawy, w których dadzą upust swojej naturalnej kreatywność.
   Prowadzący: Agnieszka Korytkowska-Mazur, reżyserka teatralna.
   Miejsce zajęć: CC
  2. Za kulisami teatru – 27.10.2018
   Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć, jak wygląda „kuchnia” teatralna. Zwiedzą przestrzenie, zwykle niedostępne dla widzów, jak podziemia i magazyny teatralne, zaplecze sceny, garderoby aktorów, pracownie – lalkarską i konstruktorską oraz kabinę elektroakustyczną. Aktorzy Teatru Lalka opowiedzą dzieciom o historii tego miejsca, jago specyfice i tajemnicach.
   Prowadzący: Roman Holc, aktor TL.
   Miejsce zajęć: TL
  3. „Karampuk. Baśń o króliku z cylindra” – 10.11.2018, godz. 14.00
   Uczestnicy wezmą udział w próbie wznowieniowej przedstawienia pt. „Karampuk”, według książki Ludwika Jerzego Kerna. Jest to autorski spektakl Grzegorza Turnaua, kierownika muzycznego Teatru Lalka, ze scenografią, kostiumami i lalkami Joanny Braun. Celem zajęć jest zaobserwowanie przez dzieci próby wznowieniowej jako etapu pracy nad spektaklem. Będzie to dla nich pomocne w tworzeniu własnego przedstawienia, które zostanie zaprezentowane podczas zajęć kończących cykl naszych spotkań.
   (Dzieci będą mogły oglądać spektakl wspólnie z rodzicami)Inspiracja „Karampukiem” – Grzegorz Turnau.
   Miejsce zajęć: TL
  4. Skąd ten teatr? – 24.11.2018
   Zajęcia poświęcone historii teatru. Dzieci dowiedzą się, co wiąże Dionizosa z teatrem i dlaczego Arystoteles wróżył teatrowi wielką przyszłość. Poznają specyfikę starożytnego teatru greckiego i rzymskiego oraz współczesnego, szekspirowskiego – kto występował w pierwszych spektaklach, ilu było aktorów, gdzie odbywały się pierwsze przedstawienia i jak długo trwały? Poznają głównych twórców polskiego teatru.
   Prowadzący: Agnieszka Korytkowska-Mazur, reżyserka teatralna.
   Miejsce zajęć: CC
  5. Głos na scenie – 8.12.2018
   Zajęcia o tym, w jaki sposób aktor może posługiwać się własnym głosem, by tworzyć odpowiedni nastrój na scenie i skupiać uwagę widza. Uczestnicy sami odkryją, dlaczego jednych mówców słuchamy chętnie, a inni szybko nas nużą. Dzięki prostym ćwiczeniom, które stosują aktorzy przed spektaklem, dzieci nauczą się wykorzystywać możliwości własnego głosu oraz stosować tę wiedzę w praktyce, np. podczas lekcji w szkole.
   Prowadzący: Agnieszka Korytkowska-Mazur, reżyserka teatralna.
   Miejsce zajęć: CC
  6. Próby dramaturgiczne, czyli jak powstaje spektakl? – 5.01.2019
   Uczestnicy prześledzą kolejne etapy pracy nad spektaklem, od decyzji, co chcemy przedstawić, poprzez adaptację i scenariusz, dobór aktorów, aż do wystawienia przedstawienia. Dowiedzą się, jak skonstruowany jest scenariusz i spróbują napisać własny, wykorzystując utwory L. J. Kerna. Na podstawie stworzonych tekstów nauczą się układać i ćwiczyć mini – etiudy.
   Prowadzący: Marta Miłoszewska – reżyserka, autorka adaptacji teatralnych, wykładowca Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
   Miejsce zajęć: TL
  7. Warsztat lalkarski – 19.01.2019
   Uczestnicy poznają wybrane techniki lalkowe takie, jak: pacynka, kukiełka, marionetka oraz sposoby ożywiania ich na scenie. Dowiedzą się, jak powstają lalki występujące w spektaklach oraz spróbują wykonać własną lalkę – z kolorowych szmatek, sznurków, piórek, patyków i innych, specjalnych elementów. Nauczą się wprawiać lalkę w ruch, aby móc wystąpić z nią na scenie.
   Prowadzenie: Mirosława Płońska-Bartsch, aktorka TL.
   Miejsce zajęć: TL
  8. Ruch na scenie – 16.02.2019
   Podczas zajęć dzieci zapoznają się ze specyfiką ruchu na scenie, czyli z tym, co może zrobić aktor, aby uwiarygodnić odgrywaną rolę. Dowiedzą się, co to znaczy świadomość ciała, współgranie z przestrzenią, gest, w jaki sposób można wykorzystać mimikę, czym jest pantomima. Poprzez ćwiczenia aktorskie, w których wykorzystają swoją pomysłowość i wyobraźnię, nauczą się, jak dopasować ruch ciała do prezentowanej postaci.
   Prowadzący: Maciej Zakliczyński – nauczyciel tańca towarzyskiego, choreograf, autor ruchu scenicznego w spektakli w Polsce i zagranicą. Choreograf programów tv „Taniec z Gwiazdami” i „You Can Dance”.
   Miejsce zajęć: CC
  9. Warsztat scenograficzny – 2.03.2019
   Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej, czyli jak sprawić, aby widz miał poczucie przenoszenia się do rzeczywistości scenicznej. Spróbują zaprojektować i stworzyć prostą dekorację, która zostanie wykorzystana w teatrze cieni, do zilustrowania sztuki, napisanej podczas wcześniejszych zajęć.
   Prowadzenie: Piotr Tworek, aktor TL.
   Miejsce zajęć: TL
  10. W garderobie aktora – 16.03.2019
   Zajęcia o tym, jak kostium i charakteryzacja pomagają aktorowi wcielać się w odgrywaną postać, by tworzyć dla widza jak najbardziej wiarygodną historię. Dzieci obejrzą kostiumy, rekwizyty i akcesoria, dzięki którym można odmienić wizerunek aktora – wygląd dłoni, twarzy, a nawet całej sylwetki oraz dowiedzą się, jak to zrobić. Będą miały okazję same poeksperymentować z charakteryzacją.
   Prowadzenie: Agnieszka Mazurek, aktorka TL
   Miejsce zajęć: TL
  11. Ekspresja emocji, czyli już dużo potrafimy – 30.03.2019
   Zajęcia typu mini drama – bawimy się w aktorów i reżyserów. Uczestnicy spróbują wcielić się w wymyślone postacie i zaimprowizować różne sytuacje. Będą mieli okazje wykorzystać swoją kreatywność oraz wiedzę i sprawności nabyte podczas wcześniejszych zajęć – umiejętność wczuwania się w sytuację, wyrażania uczuć i nastrojów, operowania gestem i głosem, współdziałania w grupie.
   Prowadzenie: Bartosz Mazur, aktor filmowy i teatralny.
   Miejsce zajęć: CC
  12. Warsztat wokalno – perkusyjny cz. I – 13.04.2019Zajęcia o roli rytmu w tworzeniu przedstawień teatralnych oraz w życiu codziennym. Dzieci nauczą się zauważać rytm w utworach poetyckich i dowiedzą się, jak można go wykorzystać na scenie. Poznają różne formy ekspresji muzycznej, jak body- percussion i śpiew. Wykorzystując proste instrumenty perkusyjne stworzą własną orkiestrę.
   Prowadzący: Natalia Czekała, pianistka, kompozytorka, wokalistka; Krzysztof Guzewicz, perkusista.
   Miejsce zajęć: TL
  13. Zakończenie cyklu zajęć: warsztat wokalno – perkusyjny cz. II – 11.05.2019
   Występ naszej orkiestry na scenie TL przed rodzinną widownią.
   Prowadzący: Natalia Czekała,  pianistka, kompozytorka, wokalistka; Krzysztof Guzewicz, perkusista.
   Miejsce zajęć: TL

 

 

REKRUTACJA ONLINE

 

Zobacz także:
Opłaty

Zasady przyjęć

 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku:

 


 

Kontakt:
Collegium Dziecięce
Agnieszka Wnuk-Lipińska
tel. 509 044 733
email: collegiumdzieciece@civitas.edu.pl

Pałac Kultury i Nauki
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa