Biuro Prasowe

Udostępnij strone

Biuro prasowe Collegium Civitas umożliwia kontakt z ekspertami z wielu dziedzin – zarówno wybitnymi teoretykami, jak i praktykami.

Eksperci naszej uczelni specjalizują się w następujących obszarach:

Bezpieczeństwo

dr hab. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Terroryzm, bezpieczeństwo, administracja m.in. w pionach analitycznych służb specjalnych
Zajmuje się prawnomiędzynarodowymi i politycznymi aspektami współczesnego terroryzmu, przemianami w koncepcjach suwerenności państwa narodowego w dobie globalizacji i integracji europejskiej, problemami służb specjalnych w stosunkach międzynarodowych, wywiadu gospodarczego i analizy informacji, bezpieczeństwem i etyką we współczesnym życiu gospodarczym, także etyką życia publicznego.


dr inż. mjr rezerwy Michał FISZER

Studia strategiczne.


mgr Sławomir KOSIELIŃSKI 

Zarządzanie państwem za pomocą technik informacyjnych i komunikacyjnych, zamówienia publiczne, nowe technologie pobudzające rozwój miast, bezpieczeństwo narodowe oraz planowanie strategiczne metodą foresight.


dr Krzysztof LIEDEL 

Bezpieczeństwo, prawo, terroryzm międzynarodowy i jego zwalczanie, analiza informacji, analiza decyzyjna.


Andrzej MROCZEK 

Terroryzm, terror kryminalny, przestępczość zorganizowana, rozpoznanie i zwalczanie zjawisk przestępczości i terroryzmu, edukacja i zarządzanie w stanach nadzwyczajnych i kryzysowych.


dr Dominik SMYRGAŁA 

Bezpieczeństwo energetyczne, geopolityka, stosunki międzynarodowe na obszarze postsowieckim, Bałkanach i w Ameryce Łacińskiej, bezpieczeństwo międzynarodowe.


mgr Paulina PIASECKA 

Terroryzm, bezpieczeństwo.

Dziennikarstwo

red. Edwin BENDYK 
Dziennikarz i eseista, kierownik Centrum Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas, publicysta działu naukowego „Polityki”, przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Kod Kultury, współpracownik Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (projekty multimedialne). Były członek sekcji promocji i upowszechniania nauki w Komitecie Badań Naukowych. W latach 1996-1998 kierował działem Expo i Nowych Mediów wydawnictwa IDG Poland. Autor wielu artykułów opublikowanych na łamach takich pism jak: „Polityka”, „ResPublica Nowa”, „Przegląd Polityczny”, „Krytyka Polityczna”, „Zeszyty Artystyczne”, „Computerworld”, „Networld”, a także wielokrotnie nagradzanych zbiorów esejów: Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (Poznań 2002), Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci (Poznań 2004) i Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu (Warszawa 2009).


red. Halina BIŃCZAK 

Dziennikarka ekonomiczna, po studiach pracowała m.in. w TVP (do 13 grudnia 1980 r.), następnie w „Rynkach Zagranicznych”. Ukończyła kurs dla dziennikarzy ekonomicznych Agencji Reuters. Od 1989 r. opisywała transformacje polskiej gospodarki w „Gazecie Bankowej” i przez 11 lat pracowała w „Rzeczpospolitej”, gdzie m.in. kierowała „zielonymi stronami”. Obecnie prowadzi dodatek „Financial Times” w „Dzienniku. Gazecie Prawnej”, publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, komentuje sprawy gospodarcze w audycjach radiowych (Trójka, TOK FM).


Jacek CZARNECKI 

Polemolog, absolwent Universitee Paris I Pantheon-Sorbonne (Maitrise Stosunki międzynarodowe, DEA Strategia), dziennikarz, korespondent wojenny, autor publikacji prasowych, dziennikarz polityczny, m.in. reporter sejmowy. Od roku 1992 do dziś związany z Radiem ZET. W latach 1992-1995 pracował jako korespondent radiowy w Paryżu, potem również pracował dla francuskiego RFI, Radia Kolor i Programu III Polskiego Radia. Od 1995 relacjonował konflikty m. in w Bośni, Rwandzie,Zairze (Kongo) Kosowie, Libanie, Izraelu, Iraku oraz Afganistanie. Komentator TVN24, TVP INFO, TV5 Monde.


prof. zw. dr hab. Waldemar J. DZIAK 

Azja i Pacyfik, problematyka północnokoreańska i chińska, ekspert spraw międzynarodowych.


red. Barbara HRYBACZ

Dziennikarka, sekretarz Katedry Dziennikarstwa w Collegium Civitas, producent programów radiowych i telewizyjnych dla stacji: TVP, TVN, POLSAT. Współpracownik „Radia Wolna Europa w latach 1990-1997, austriackiej telewizji publicznej ORF w okresie od 1995 do 1998 r., nowojorskiej rozgłośni polonijnej „Nasze Radio” (1996-1998), a także Serwisu Informacyjnego „Solidarności” (1988-1990),  Publikacje prasowe  w „Gazecie Wyborczej”, „Kobiecie i Życia” , „Pani” , magazynie o podróżach „Voyage”, „Newsweeku”, „Elle”, magazynie dla kobiet – „Uroda życia” Producent i wydawcą licznych programów typu „talk show” prowadzonych m.in. przez Teresę Torańską (TVP), Jacka Żakowskiego i Piotra Najsztuba (TVP, POLSAT) oraz programów rozrywkowych dla TVN (w tym pierwszego reality show „Big Brother”). Przez 11 lat wydawca programu publicystycznego Tomasza Lisa, „Co z tą Polską” w Polsacie i „Tomasz Lis na żywo” w TVP 2.


prof. dr Michał KOMAR Michał

Pisarz, publicysta; profesor w Collegium Civitas i zastępca kierownika katedry Dziennikarstwa i Nowych Mediów, 1990-95 wiceprezes S.W. „Czytelnik”, współzałożyciel i pierwszy prezes Izby Wydawców Prasy, 1995-1998 – red. nacz. dziennika „Sztandar”, 2000-2001 członek gabinetu politycznego ministra Spraw Zagranicznych, inicjator internetowego Polskiego Słownika Biograficznego, autor powieści, esejów, rozmów-rzek (z Władysławem Bartoszewskim, Stefanem Mellerem, Krzysztofem Kozłowskim, Maciejem Dubois, Krzysztofem Piesiewiczem), scenariuszy filmowych i telewizyjnych,  2000-2010 felietonista „Tygodnika Powszechnego”, felietonista programu Xięgarnia w TVN24; wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Czas wolny: narciarstwo, windsurfing.


mgr Sławomir KOSIELIŃSKI 

Zarządzania państwem za pomocą technik informacyjnych i komunikacyjnych, zamówień publicznych, nowych technologii pobudzających rozwój miast, bezpieczeństwa narodowego oraz planowania strategicznego metodą foresight.


red. Roman KURKIEWICZ 

Dziennikarz, redaktor. Autor dwóch książek z felietonami z tyg. Przekrój: „Lewomyślnie” (Krytyka Polityczna, 2011), „Klapsy polskie” (Iskry, 2009). W latach 2006-2010- autor cotygodniowej audycji „Pod tytułem, program o książkach i czytaniu”, nagrodzonego w 2010 Pikowym Laurem Polskiej Izby Książki. Redaktor naczelny tygodnika „Przekrój” (2002), z-ca red. naczelnego „Życia Warszawy” (2003-2004), szef publicystyki Programu II TVP (1995-1996), redaktor „Gazety Wyborczej. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, tygodniku „Polityka”, „Wprost”, Krytyce Politycznej. W latach 1979-1989 dziennikarz, redaktor, kolporter II obiegu. Współpracownik Społecznego Komitetu Nauki, wydawnictwa In Plus, członek redakcji podziemnego miesięcznika oświaty niezależnej „Tu teraz”. Studiował filozofię na ATK i UW. Od 30 czerwca 2014 do 1 września 2016 prowadził program „Dwie prawdy” na antenie TVN 24.


red. Marcin ŁUKAWSKI 

Dziennikarz telewizyjny i radiowy, obecnie autor i prowadzący poranną i popołudniową audycję „Zapraszamy do Trójki”, pracował także dla Programu I Telewizji Polskiej SA, gdzie przygotowywał i prezentował poranne przeglądy prasy w programie „Kawa czy herbata”.


red. Wojciech MAZIARSKI 

Publicysta „Gazety Wyborczej”. W latach 80. działacz opozycji, redaktor i publicysta prasy konspiracyjnej, m.in. kwartalnika „Obóz”. Współzałożyciel Serwisu Informacyjnego „Solidarności” i Wschodnioeuropejskiej Agencji Informacyjnej. Od 1990 do 1991 r. korespondent Sekcji Polskiej BBC, następnie do 2001 dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Od 2001 do 2012 związany z tygodnikiem „Newsweek Polska”, w latach 2009-2012 był jego redaktorem naczelnym. Jest autorem książki Jak feniks z butelki. Rozmowy z alkoholikami (2013). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).


red. Konrad PIASECKI 

Dziennikarz, publicysta radiowy i telewizyjny, od września 2016 roku jest dziennikarzem Radia ZET, gdzie prowadzi program „Gość Radia Zet”. Jest również gospodarzem autorskiego programu publicystycznego w TVN24: ,,Piaskiem po oczach”. W latach 1994-2016 związany z RMF FM, był w nim reporterem, prezenterem, dziennikarzem, prowadzącym codzienną poranną rozmowę – „Kontrwywiad RMF”. Wcześniej był reporterem Radia Kolor, prowadził program „Polityczne Graffiti” w Polsacie, „Krakowskie Przedmieście 27” w TVP 1, „Kontrapunkt RMF FM i Newsweeka”, był reporterem „Panoramy” TVP2. Publikował teksty w „Rzeczpospolitej”, „Pressie”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” , był wieloletnim felietonistą portalu Interia.pl. W 2015 roku redakcja czasopisma „Press” wybrała red. Piaseckiego Dziennikarzem Roku.


Piotr STASIAK 

Dyrektor Online w tygodniku Newsweek Polska. Dziennikarz, redaktor, pisze głównie o nowoczesnych technologiach i ich wpływie na biznes oraz społeczeństwo. Wcześniej przez 10 lat współpracował z Polityką (w latach 2009-2012 redaktor naczelny serwisu www.polityka.pl oraz kierownik redakcji internetowej w tygodniku „Polityka”). Absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Publicystyka. Laureat Nagrody Prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów za artykuł wspierające prawa konsumentów.


red. Joanna SZCZĘSNA 

Z wykształcenia polonistka, karierę dziennikarską rozpoczynała w 1974 roku jako dziennikarka radiowa w Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. Współtwórczyni wydawanej poza cenzurą niezależnej prasy: „Biuletynu Informacyjnego” KOR i KSS KOR (1976-80), Biuletynu Agencji Solidarności „AS” (1981) oraz organu podziemnych władz „Solidarności” w regionie Mazowsze – „Tygodnika Mazowsze” (1982-89). Za działalność na rzecz wolnej prasy odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od początku związana z „Gazetą Wyborczą”; była twórczynią jej kolorowego „Magazynu” (poprzednika „Dużego Formatu”) i jego pierwszą redaktor naczelną oraz redaktorką Gazety Świątecznej. Stypendystka holenderskiego PEN-Clubu (1978), laureatka nagrody Związku Dziennikarzy Szwedzkich (1981) i Polcul Foundation (1981, 1984). W latach 1989-1991 przebywała w Stanach Zjednoczonych na John S. Knight Professional Journalism Fellowship (Stanford University) oraz Hodder Fellowship (Princeton University). Jej artykuły, reportaże i wywiady publikowane były w wielu antologiach i pracach zbiorowych. Współautorka – wraz z Anną Bikont – nagrodzonego Wielką Nagrodą Fundacji Kultury reportażu z powojennej historii literatury polskiej „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006) oraz biografii Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie”(1996, 2012). Nałogowo kolekcjonuje poezję niepoważną, jak to limeryki, epitafia, moskaliki i wydaje w książeczkach z cyklu „zabawy literackie”.


red. Jacek ŻAKOWSKI 

Specjalności dla mediów: publicystyka, aktualności polityczno-społeczne
Dziennikarz i publicysta, kierownik Katedry Dziennikarstwa w Collegium Civitas. Pracę dziennikarza zaczynał w tygodniku „Na przełaj” (1980-1981), następnie pracował w Biurze Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność” (1981-1983) i pisał do „Tygodnika Powszechnego” oraz miesięcznika „Powściągliwość i Praca”. Jeden z założycieli i redaktorów „Gazety Wyborczej” (1989), a także współpracownik Radia Zet. W latach 1989-1990 rzecznik prasowy Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W latach 1991-1992 prezes Polskiej Agencji Informacyjnej. Autor i prowadzący wielu programów radiowych i telewizyjnych („Tok-szok”, „Tok2Szok”, „Tischner czyta katechizm”, „Autograf”, „Tok-tok”, „Rozmowy podsłuchiwane”, „Gość Radia Zet”). Autor lub współautor wielu książek, m.in. Wyzwania (wspólnie z bp. Janem Chrapkiem, Warszawa 1987), Rok 1989 – Bronisław Geremek odpowiada, Jacek Żakowski pyta (Warszawa 1990), Między Panem a Plebanem (Warszawa 1995), Tischner czyta katechizm (Warszawa 1996), PRL dla początkujących (wspólnie z Jackiem Kuroniem, Warszawa 1995), Mroczne wnętrza – uwięziony Prymas prywatnie (Warszawa 2000), Trwoga i nadzieja (Warszawa 2003), Anty-Tina Rozmowy o lepszym świecie, myśleniu i życiu (Warszawa 2005), Nauczka (Warszawa 2007). Laureat licznych nagród, w tym: nagrody podziemnego SDP (1987), Polskiego PEN Clubu (1988), nagrody Grand Press w kategorii dziennikarza roku (1997) i dwukrotnie statuetki Wiktora. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego i Rady Funduszu Mediów.


dr Jarosław GUGAŁA 

Dziennikarz, iberysta, dyplomata, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia doktoranckie z zakresu ekonomii w Szkole Głównej Handlowej. Telewizyjną karierę dziennikarską rozpoczął w 1990 roku w nowo powstałych Wiadomościach TVP, początkowo jako reporter, potem także wydawca i prezenter. Po 3 latach został dyrektorem I programu TVP, a potem dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W późniejszym okresie prowadził programy publicystyczne, m.in. „W centrum uwagi”.


red. Michał BRONIATOWSKI 

Dziennikarz, koordynator programu anglojęzycznego w Katedrze Dziennikarstwa Collegium Civitas. Redaktor naczelny serwisu http://politico.onet.pl/. Rozpoczął karierę w 1979 roku w TVP, gdzie pracował do czasu stanu wojennego. Następnie był związany z brytyjską agencją telewizyjną ITN, Associated Press, a od 1985 roku z agencją Reutera. Od 1992 pełnił funkcję dyrektora polskiego oddziału Reutersa, który był pierwszym takim przedsięwzięciem w Europie Wschodniej, a od 1997 dyrektora przedstawicielstwa Reutersa w Rosji i krajach byłego Związku Radzieckiego. Po powrocie do Polski w latach 2001-2002 Broniatowski budował strategię nowych mediów w Grupie ITI. Był członkiem Rady Dyrektorów ITI i członkiem Rady Nadzorczej Grupy Onet. Od 2003 do 2009 pełnił funkcję  wiceprezesa największej prywatnej rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax, w której odpowiadał za międzynarodową działalność firmy. W latach 2009-2012 kierował polskimi projektami internetowymi, a w 2013 współtworzył nowy całodobowy kanał informacyjny na Ukrainie – Espreso TV. Były Redaktor naczelny miesięcznika gospodarczego Forbes. Obecnie pełni funkcję członka Rady Nadzorczej TVN SA.


red. Robert BOGDAŃSKI 

Dziennikarz, menedżer mediów. W latach 1991-1993 dziennikarz BBC World Service, zastępca szefa SIS-Serwis – pierwszej prywatnej agencji informacyjnej w Polsce (1993- 1994). Był kierownikiem sekcji w Polskim Radiu (1994-1995), dziennikarz – Reuters Polska (1995-1997 ), Prezes Zarządu Polskiej Agencji Prasowej (1997-2002), dyrektor zarządzający Interfax Central Europe (2005-2007), przewodniczący New Media Foundation (2010-do chwili obecnej). Lubi oglądać skoki narciarskie, czytać książki i degustować dobre wina.


dr Grzegorz LINDENBERG 

Dziennikarz i socjolog. Jeden ze współzałożycieli „Gazety Wyborczej” oraz założyciel i pierwszy redaktor naczelny „Super Expressu”. Doktoryzował się w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1985-87 był badaczem pracującym w Russian Research Center na Uniwersytecie Harvarda w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej oraz wykładowcą na Uniwersytecie w Bostonie. Od 1996 do 2004 r. członek zarządu Fundacji Stefana Batorego w Warszawie.

Ekonomia

dr Małgorzata BARAN

Projekty unijne i zarządzanie projektami, współpraca międzypokoleniowa, mentoring.


dr Kamil ZUBELEWICZ 

Ekonomia, finanse publiczne,  gry strategiczne.

Filozofia

dr Michał BARDEL

Nauki humanistyczne, historia filozofii,  logika i metodologia. Redaktor dwumiesięcznika „Czas Wina”.


prof. zw. dr hab. Tadeusz GADACZ


dr ADAM LIPSZYC


dr Barbara MARKOWSKA

Perspektywa krytyczna w socjologii kultury i teorii społecznej (Bourdieu, Latour), socjologia wiedzy, socjologia pamięci, teorie nowoczesności i ponowoczesności.


dr Anna SIWEK

Historia

prof. dr hab., b. amb. Krzysztof DĘBNICKI

Historia, orientalistyka, afrykanistyka, indologia, dyplomacja, współczesnej historia oraz problematyka polityczna i społeczna Azji Południowej i Środkowej.


prof. dr hab., b. amb. Paweł DOBROWOLSKI

Były ambasador w Kanadzie i na Cyprze, historyk, dyplomata.


prof. dr hab. Stanisław FALIŃSKI

Demokracja, władza lokalna i samorządowa.


prof. dr hab. Tomasz STRYJEK

Historia idei, historia Ukrainy, współczesne społeczeństwo i polityka Ukrainy, stosunki polsko-ukraińskie i rosyjsko-ukraińskie, ideologie narodowe i ruchy nacjonalistyczne, historiografia ukraińska, ideologie ukraińskie w XX w., interpretacje dziejów Europy Wschodniej.


dr Marek TROSZYŃSKI

Internauci i internet, mowa nienawiści, społeczności lokalne, organizacje pozarządowe.

Politologia

prof. dr hab. Stanisław MOCEK

Ostatnie wystąpienia dla mediów:

http://www.rp.pl RZECZoPOLITYCE, Za małe fundusze dla uczelni wyższych


dr Agnieszka CIANCIARA


prof. zw. dr hab. Waldemar J. DZIAK


prof. dr hab. Stanisław FALIŃSKI


dr Marcin GAJEK Marcin


dr Krzysztof KASIANIUK


dr Piotr ŁACIŃSKI


dr Julian PAŃKÓW


dr b. amb. Wiktor ROSS Wiktor


dr Anna SIWEK


prof. dr hab. Tomasz STRYJEK


dr Sergiusz TRZECIAK

Prawo

b. sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wiesław JOHANN 

Prawo prasowe i autorskie.

Socjologia

prof. dr hab. Stanisław MOCEK


dr Jacek BIELIŃSKI


dr Małgorzata BUDYTA-BUDZYŃSKA


dr Xymena BUKOWSKA


dr Agnieszka BUKOWSKA


dr Katarzyna IWIŃSKA


prof. zw. dr hab. Jadwiga KORALEWICZ


dr Monika NOWICKA


prof. dr hab. Hanna PALSKA


dr hab., prof. CC  Irena PAŃKÓW


dr Marta SAŁKOWSKA


dr hab. Jan SKÓRZYŃSKI 


prof. zw. dr hab. Andrzej SZPOCIŃSKI 


dr Piotr TOCZYSKI


dr Marek TROSZYŃSKI


dr, b. amb. Ryszard ŻÓŁTANIECKI


dr Robert SOBIECH 


dr hab., prof. CC Paweł RUSZKOWSKI

Stosunki międzynarodowe i dyplomacja

dr Małgorzata BARAN 


prof. zw. dr hab., b. amb. Maria Krzysztof  BYRSKI 


dr Paulina CODOGNI 


prof. dr hab., b. amb. Krzysztof DĘBNICKI 


dr, b. amb. Tadeusz DIEM 


prof. dr hab., b. amb. Paweł DOBROWOLSKI 


prof. zw. dr hab.Waldemar J. DZIAK 


amb. Grzegorz DZIEMIDOWICZ


 dr hab., prof. CC Leszek JESIEŃ 


dr b. amb. Sławomir KLIMKIEWICZ 


dr, b. amb. Maciej KOZŁOWSKI 


b. amb. Henryk LIPSZYC 


dr Piotr ŁACIŃSKI


dr, b. amb. Zdzisław RAPACKI 


dr Dominik SMYRGAŁA 


prof. dr hab. Bohdan SZKLARSKI Bohdan


dr Łukasz TOLAK 


mgr Bogusław R. ZAGÓRSKI 


dr, b. amb. Ryszard ŻÓŁTANIECKI 


b. amb. Marek ROHR-GARZTECKI 


Agata Sołdaj
Specjalista ds. PR i social media
tel. 22 656 71 80
kom. 501 541 798
email: agata.soldaj@civitas.edu.pl
pokój 1246, Pałac Kultury i Nauki, 12 piętro
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa