Mniejszości i Media (M&M)

Udostępnij strone

Panel dyskusyjny projektu „Sieć tolerancji”.

8 grudnia 2016 r. w Barze Studio, przy Placu Defilad 1 (foyer Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza / Pałac Kultury i Nauki) w Warszawie odbył się panel dyskusyjny na temat obrazu mniejszości prezentowanego przez polskie media. Wybór tematu był inspirowany przetaczającą się przez Europę falę uchodźców, koniecznością odpowiedzi na pytania jak włączyć mniejszości w główny nurt życia społecznego oraz zakończeniem jednego z etapów projektu „Sieć tolerancji” – wyprodukowaniem przez Fundację Wiedza Lokalna we współpracy z Collegium Civitas, filmów opowiadających o mniejszościach poprzez pokazanie fragmentu życia jednego człowieka. Kierownikiem projektu jest dr Marek Troszyński, Dyrektor Obserwatorium Cywilizacji Cyfrowej Collegium Civitas.

W panelu wzięli udział:

  • Olga Chajdas, reżyserka filmowa i teatralna,
  • Ewa Siedlecka, Gazeta Wyborcza,
  • Piotr Pilewski, Radio RDC,

Spotkanie poprowadziła Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK.FM, wśród zaproszonych gości byli bohaterowie przygotowanych w ramach projektu filmów, przedstawiciele mniejszości, działacze organizacji pozarządowych oraz eksperci zajmujący się mediami.

Zależało nam, żeby podczas spotkania przedyskutować, jak polskie media pokazują, piszą, mówią o mniejszościach, zetknąć przedstawicieli mediów z reprezentantami mniejszości oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i publicznością.

Spotkanie, obok panelu dyskusyjnego poświęconego roli mediów w kreowaniu wizerunku mniejszości w Polsce, pozwoliło opowiedzieć o projekcie „Sieć tolerancji” koordynowanym przez Fundację „Wiedza Lokalna”, a szczególnie o wyprodukowanych w ramach projektu filmach.

Filmy prezentują przedstawicieli mniejszości żyjących w Polce, podczas ich codziennych czynności i obowiązków. Żyd, Romka, muzułmanin czy Ukrainka mieszkają w Polsce, być może nie są „stąd”, a czasami wyglądają i mówią inaczej niż my, ale na co dzień cieszą ich te same wydarzenia i spotykają się z problemami podobnymi do naszych. Zapraszając poszczególnych bohaterów do wzięcia udziału w filmach zależało nam przede wszystkim na tym, żeby przekuć „inność” w dobrze oswojoną „codzienność”. Do udziału w produkcji filmów zaprosiliśmy młodych, zdolnych reżyserów – Gabrielę Łazarkiewicz, Antoniego Ferency, Filipa Hilleslanda. Mamy nadzieję, że przygotowany materiał przyczyni się do zmiany nastawienia wobec mniejszości mieszkających w Polsce oraz posłuży jako punkt wyjściowy do dalszej dyskusji dotyczącej problemu „inności”, który jest w naszym społeczeństwie nadal niezwykle żywy i istotny.

 

   

   

 

Zapraszamy do obejrzenia całej debaty

 

Więcej na:

facebook.com/siectolerancji
www.siectolerancji.pl
siectolerancji@wiedzalokalna.pl
www.youtube.com