Instytut Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego

Instytut Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego jest placówką badawczą powołaną do rozwoju badań w obszarze szeroko rozumianej socjologii życia publicznego. W jej zakres wchodzą zagadnienia tradycyjnie zakorzenione w różnych subdyscyplinach socjologii: socjologii polityki, socjologii kultury, antropologii społecznej, socjologii historycznej i socjologii krytycznej. Głównym punktem odniesienia zainteresowań zespołu Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego jest życie publiczne przede wszystkim w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz w Azji – w szerszym politycznym i kulturowym kontekście, uwzględniającym historyczną specyfikę regionu. Badania prowadzone w ramach Instytutu Socjologii koncentrują się na uchwyceniu zmiany społecznej w różnych jej wymiarach: obok zmian ustrojowych istotne są także elementy zmian kulturowych i cywilizacyjnych, związanych z wieloaspektowym procesem globalizacji.
Badania prowadzone w Instytucie Socjologii charakteryzuje interdyscyplinarność metodologiczna wynikająca z dorobku jego pracowników. Niezależnie od różnych perspektyw i tradycji teoretycznych – łączy je pole badawcze zakreślone wokół następujących kwestii:

• teoria demokracji, teoria elit, kultura polityczna, jakość demokracji;
  • społeczeństwo obywatelskie, obywatelskość; podmiotowość społeczna;
  • socjologia narodu, nacjonalizm, kultura narodowa, mniejszości etniczne i narodowe;
  • kultura, nowe media i mediatyzacja życia publicznego;
  • polityka społeczna, nierówności społeczne, wykluczenie i różnorodność;
  • społeczności lokalne w procesie globalizacji.

Celem Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego jest znaczący udział w otwieraniu nowych perspektyw dla refleksji teoretycznej oraz w rozwoju nowoczesnych rozwiązań metodologicznych. Realizowane projekty badawcze wypracowują horyzonty poznawcze, pozwalające opisać nowym językiem złożoność świata społecznego w dobie globalizacji i zacierających się granic pomiędzy sferą społeczną, a tym, co tradycyjnie było uznawane za domenę polityki.

Edmund Wnuk-Lipiński (1944-2015)

Kierownik Katedry Socjologii w Collegium Civitas, w latach 2006-2012 pełnił funkcję Rektora naszej Uczelni. Od 2013 roku był Kierownikiem Instytutu Socjologii oraz Katedry Studiów Społecznych, Politycznych i Międzynarodowych.Profesor Wnuk-Lipiński ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, w 1992 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizował się w zakresie socjologii polityki.Był założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Wykładał w Instytucie Nauk Humanistycznych w Wiedniu, na University of Notre Dame, na uczelniach wyższych w Kanadzie, Norwegii, Francji (Centre national de la recherche scientifique), Bułgarii oraz w berlińskim Wissenschaftskolleg. Uzyskał stypendium wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) w Wiedniu.

Profesor Wnuk-Lipiński zajmował stanowisko doradcy ds. polityki społecznej NSZZ „Solidarność”. Z ramienia opozycji demokratycznej brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Od 1989 do 1991 kierował zespołem doradców naukowych przy Obywatelskim Klubie Parlamentarnym.

W 2011 profesor Wnuk-Lipiński został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Wnuk-Lipiński był także pisarzem science-fiction. Opublikował m.in. trylogięApostezjon, składającą się z pozycji Wir pamięci (1979),Rozpad połowiczny(1988) iMord założycielski(1989).  W 1988 został uhonorowany Nagrodą im. Janusza A. Zajdla za Rozpad połowiczny.

Wybrane publikacje

• Praca i wypoczynek w budżecie czasu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Gdańsk 1972
  • Metody badania czasu wolnego a socjologiczna interpretacja materiału empirycznego. Referat, Komitet Statystyki i Ekonometrii PAN, Gdańsk 1973
  • Czas wolny. Współczesność i perspektywy, Instytut Wydawniczy CRZZ, Warszawa 1975