Stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnością (przyznawane na rok akademicki). O stypendium może starać się każdy student z tytułu niepełnosprawności.
O stypendium może się starać każdy student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu. Dokumenty, jakie należy złożyć w przypadku ubiegania się o stypendium:
- wniosek (druk dostępny na Wirtualnej Uczelni);
- ksero dowodu osobistego z aktualnym adresem zameldowania;
- orzeczenie właściwego organu o niepełnosprawności studenta;
- oświadczenie o nie ubieganiu się o stypendium na żadnej innej uczelni (druk dostępny na Wirtualnej Uczelni).
Finansowanie studiów w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Osoba posiadająca udokumentowanie potwierdzenie o niepełnosprawności, może skorzystać z dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach projektu Aktywny Samorząd (Moduł II) i studiować bezpłatnie.
Gdzie składać wnioski?
Rozpatrywaniem wniosków zajmują się samorządy powiatowe – należy zgłosić się do odpowiedniej jednostki zgodnej z miejscem zamieszkania, by dowiedzieć się więcej na temat obowiązujących terminów składania wniosków.
Osoby zamieszkałe w Warszawie powinny zgłosić się do Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie: http://www.wcpr.pl/.
Druki do pobrania: http://www.wcpr.pl/osoby-niepelnosprawne/aktywny-samorzad/.
Termin otrzymania dofinansowania:
Drodzy studenci, informujemy, że zgodnie z praktyką PFRON, zwrot środków z tytułu refundacji czesnego następuje po terminie wymaganej płatności za studia w Collegium Civitas. Istnieje możliwość uregulowania czesnego w terminie późniejszym – w celu przesunięcia terminu płatności za studia, należy skierować podanie do Rektora Collegium Civitas Pana Profesora dr. hab. Stanisława Mocka i złożyć je w Rektoracie. Wniosek dostępny jest na stronach Wirtualnej Uczelni.
Możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu
Osoby niewidome/niedowidzące mają możliwość skorzystania z profesjonalnego oprogramowania.
- Licencja Windows-Eyes program udźwiękowiający dla niedowidzących
- Oprogramowanie OCR do konwersji skanowanych obrazów na tekst
- Monitor brajlowski dla niewidomych
- Klawiatura brajlowska dla niewidomych
Dostęp do Biblioteki Cyfrowej ABC
Wszyscy studenci posiadający ważne orzeczenie o niepełnosprawności mogą skorzystać z książek, czasopism, materiałów dydaktycznych zgromadzonych w Akademickiej Bibliotece Cyfrowej. Zasoby znajdujące się w serwisie są dostosowane do potrzeb osób niewidomych (dostępne w formacie audio lub formatach txt, rtf, html i doc), a zatem mogą być odtwarzane przez programy odczytujące tekst.
Wsparcie psychologiczne
Osoby zainteresowane spotkaniem ze specjalistą, proszone są o kontakt z Dominiką Markowską: dominika.markowska@civitas.edu.pl
Doradztwo zawodowe
Wirtualna uczelnia / wsparcie w uzyskaniu materiałów z wykładów
Dostęp użytecznych informacji zgromadzonych w Wirtualnej Uczelni Collegium Civitas (kalendarz akademicki, dokumenty organizacyjne, podania, wybrane materiały dydaktyczne). Dodatkowo oferujemy wsparcie w uzyskaniu notatek z wykładów.
Możliwość ustalenia indywidualnego planu zajęć / zaliczenia przedmiotu na odrębnych zasadach
Po uzyskaniu odpowiedniej zgody od Prorektora ds. studenckich, osoba z niepełnosprawnością ma prawo do dostosowania sposobu wypełniania swoich obowiązków studenckich do zachowanych sprawności psychofizycznych.Prosimy o składanie zapytań w tej sprawie na 14 dni przed rozpoczęciem semestru.
Możliwość ubiegania się o dofinansowanie kosztów parkingu na terenie PKiN oraz dofinansowanie transportu
Pałac Kultury i Nauki dysponuje miejscami parkingowymi dla osób z niepełnosprawnościami. Parking jest odpłatny, ale istnieje możliwość uzyskania dofinansowania, zarówno kosztów parkingu jak i dojazdu na zajęcia, przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Osoby, które chciałyby uzyskać wsparcie proszone są o kontakt z Pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych. Każde zapytanie będzie rozpatrywane indywidualnie.
W zakresie transportu partnerem Uczelni jest firma GO-CAB. Studenci CC mają prawo do 15% zniżki na korzystanie z usług GO-CAB.
GO-CAB to przewóz osób niepełnosprawnych autami osobowymi, na zasadach taxi.
Celem GO-CAB jest świadczenie usług przewozu pasażerów z różnym stopniem niepełnosprawności. Klienci GO-CAB nie muszą już z dużym wyprzedzeniem planować swoich wyjść z domów. GO-CAB daje pasażerom poczucie mobilności, pomaga im dojechać i być wszędzie tam, gdzie dociera człowiek w pełni sprawny.
Od teraz możecie Państwo tego samego dnia zarezerwować bilet do kina czy teatru, a dzięki GO-CAB dojechać na wybrany seans czy spektakl. Wyjście z domu już nie jest już skomplikowaną operacją logistyczną. Teraz to proste!
Usługi GO-CAB świadczone są w trybie „od drzwi do drzwi”. Posiadają oni flotę samochodów po adaptacji do potrzeb Klienta. Autami kierują przeszkoleni kierowcy, którzy pomogą wyjść z domu, dostać się do samochodu, a następnie np. do kina czy innego miejsca docelowego.
Co oferują?
- Dostępność – przewóz osób niepełnosprawnych „od ręki”, tzn. pasażer nie czeka kilku godzin na transport, czy też nie zapisuje się na kurs z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Przewóz odbywa się na takich samych zasadach jak dla osób sprawnych fizycznie.
- Flotę samochodów osobowych dostosowanych w pełni do osób na wózkach inwalidzkich – ich samochody są wyposażone w rampę, lub specjalistyczne fotele wysuwane i dostosowane odpowiednio na potrzeby danego pasażera.
- Zakres terytorialny usługi – przewóz osób niepełnosprawnych organizujemy na terenie Warszawy, ale są możliwe kursy na terenie całej Polski.
- Konkurencyjne ceny – dbają o Państwa portfel! Nie pobierają wygórowanych stawek za przewóz. Zapraszamy do zapoznania się z ich cennikiem.
- Przewóz dzieci – proponują usługę przewozu dzieci do placówek oświatowych i na zajęcia dodatkowe. Cena takiej usługi ustalana jest indywidualnie.
Informacje dodatkowe
Oprócz tego, w ramach studiów, studenci Collegium Civitas mają szansę:
- wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach związanych z rozwojem osobistym i rynkiem pracy;
- uczestniczyć targach pracy i spotkaniach z pracodawcami;
- uzyskać pomoc w założeniu własnej firmy.
Przydatne strony:
http://www.pfron.org.pl – informacje na temat możliwych form wsparcia ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
http://niepelnosprawnik.eu – Collegium Civitas uzyskało pozytywną opinię po audycie i uznana została za Uczelnię przyjazną osobom niepełnosprawnym.
Wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać ze wsparcia proszone są o kontakt z Anastasiya Padlikowska.