DĘBNICKI Krzysztof, prof. dr hab., b. amb.

Polski historyk, orientalista, afrykanista, indolog, dyplomata, członek Rady Programowej Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas. Specjalizuje się w zakresie współczesnej historii oraz problematyki politycznej i społecznej Azji Południowej i Środkowej. Od 2015 roku członek Komitetu Konsultacyjnego ds Azji i Pacyfiku MSZ. Od 1977 r. pracownik naukowy Instytutu Orientalistycznego UW, od 1993 dyplomata, radca ds. politycznych Ambasady RP w Indiach (1995-1999), ambasador RP w Mongolii (2001-2005), ambasador RP w Pakistanie (2007-2010). Odbył stypendia badawcze w Center for Advanced Studies in Sociology, Delhi University, Indie (1986) oraz State University of New York (SUNY), Long Island, USA (1991). W latach 1991-1993 korespondent dziennika „San Francisco Chronicle” w Polsce. Jako niezależny dziennikarz był autorem wielu artykułów m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Reczpospolitej”, „Nowym Świecie”, „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork), „Gurdian” (Nowy Jork), „Times of India”, „National Geographic Polska”. Autor czterech książek o Nepalu i Indiach. W 1974 r. nakręcił pierwszy w Polsce dokumentalny film o Newarach z Doliny Kathmandu w Nepalu.

Specjalności dla mediów: historia, orientalistyka, afrykanistyka, indologia, dyplomacja, współczesnej historia oraz problematyka polityczna i społeczna Azji Południowej i Środkowej.

CURRICULUM VITAE

PROFIL NAUKOWY

Stosunki międzynarodowe

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:
1975 – 1977: Studium Afrykanistyczne UW, asystent-stażysta, asystent. Wykłady z historii Afryki Zachodniej, praca naukowo-badawcza.
1977 – 2001: Instytut Orientalistyczny UW, starszy asystent, adiunkt, następnie starszy wykładowca. Obowiązki zawodowe: wykłady z zakresu historii i współczesnej problematyki politycznej Azji Płd. i Środkowej, Tybetu, stosunków rosyjsko-brytyjskich w Azji, praca naukowo-badawcza.
Od 2010 roku pracownik Collegium Civitas oraz UW
Collegium Civitas – profesor
Uniwersytet Warszawski – adiunkt

WYKSZTAŁCENIE:
Ukończona szkoła wyższa: Uniwersytet Warszawski
Doktorat:
Uczelnia lub placówka naukowa: UW Instytut Orientalistyczny UW
Temat rozprawy doktorskiej: „Ewolucja systemu politycznego Królestwa Nepalu”
Habilitacja:
Uczelnia lub placówka naukowa: UW Wydział nauk Politycznych i Dziennikarstwa.
Temat pracy habilitacyjnej: „Konflikt i przemoc w systemie politycznym niepodległych Indii”.

UDZIAŁ W PROJEKTACH:
• kierowanie projektem Asian Studies Collegium Civitas

SPIS PUBLIKACJI:
• Nepal. Królestwo wśród chmur, KiW, Warszawa, 1981,
• Nepal, kiralysag a fellegek kozott, Kossuth Publ., 1983 (węgierskie tłumaczenie książki wydanej przez KiW),
• Royalists and Populists. Evolution of the Political System of Nepal 1950-1980, Wyd. UW, Warszawa, 1992,
• Encyklopedia Historyczna Świata, (artykuły „Historia Indii po 1947 roku”, „Historia Nepalu”), Wyd. OPRES, Kraków, 2001
• Współczesna Historia Królestwa Nepalu, Wyd. Akademickie „Dialog”, 2005
• Przemoc i konflikt w systemie politycznym niepodległych Indii, Wyd. Akademickie „Dialog”, Warszawa, 2000, Wyd. II, 2006
• „Europejskie wartości republikańskie „wolność, równość, braterstwo” a życie polityczne Indii”, Azja-Pacyfik, Tom XI, 2008
• “Shaping perceptions of the West. Pakistan’s militant media at the time of internal strife.” (art. ma się ukazać w czasopismie Politeja w grudniu br)
• (ponadto ponad 100 art. prasowych i popularno naukowych oraz naukowych w różnych polskich i zagranicznych periodykach: m.in., Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, San Francisco Chronicle, Guardian, Nowy Dziennik (Nowy Jork), Times of India, National Geographic (Polska) – ale dokładnymi danymi wydawniczymi nie dysponuję)