BYRSKI Maria Krzysztof, prof. zw. dr hab., b. amb.

Specjalności dla mediów: Indie, dyplomacja, Centrum Badań nad Eurazją Collegium Civitas, orientalistyka

Indolog; profesor tytularny, profesor emeritus Uniwersytetu Warszawskiego. Były dyrektor Instytutu Orientalistycznego i członek Senatu UW. W latach 1993-1996 ambasador RP w Republice Indii, uprzednio – radca (1990-1992). Absolwent indologii Uniwersytetu Warszawskiego (1960). Doktoryzował się w Banaras Hindu University (1966), a habilitował na UW w 1978 r. Współtwórca NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem ponad stu różnych publikacji, w języku polskim, angielskim i hindi, w tym książek pt: Concept of Ancient Indian Theatre (New Delhi 1973), Methodology of the Analysis of Sanskrit Drama (Delhi 1997) oraz przekładów z sanskrytu: Manusmryti i Kamasutra, Warszawa 1985. Jego hobby – architektura wnętrz i majsterkowanie.