SZKLARSKI Bohdan, prof. dr hab.

Jest absolwentem Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politologii na Northeastern University w Bostonie. W ciągu prawie już 30 lat kariery naukowej i dydaktycznej wykładał na wielu amerykańskich i polskich uczelniach. Od 1992 roku na stałe związał się z Ośrodkiem Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obecnie jest dyrektorem. Przez dwadzieścia lat do 2012 roku pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Z Collegium Civitas związany jest od samego początku od 1997 roku. Zainteresowania badawcze prof. Szklarskiego odzwierciedlają jego kulturoznawcze i politologiczne wykształcenie.

Pisuje i wykłada w takich dziedzinach jak: przywództwo polityczne, amerykańska polityka wewnętrzna i zagraniczna, komunikacja polityczna, kultura polityczna i antropologia polityki.

Jest autorem ponad 40 artykułów i rozdziałów w pracach naukowych. Jego ostatnia książka dotyczyła przywództwa symbolicznego prezydentów USA w końcu XX wieku. Prof. Szklarski regularnie występuje w radio i telewizji w roli komentatora wydarzeń politycznych w Polsce i w USA. Jak sam mówi, najlepiej mu się myśli na długich spacerach z psami, którym oddaje się bez względu na pogodę. Wydarzeniem na które najbardziej czeka jest … koncert Bruce’a Springsteena w Polsce.