Wstecz

obszar: Stosunki międzynarodowe i dyplomacja:

Współczesny świat islamu

 

Rodzaj studiów: studia podyplomowe

Edycja: I

Od zawalenia się bliźniaczych wież w Nowym Jorku świat zachodni z niepokojem obserwuje kraje islamskie i zachodzące w nich zmiany. Wojny w Iraku i Afganistanie, zamachy w Londynie, Madrycie, Paryżu, Ankarze, czy Stambule, radykalizacja drugiego i trzeciego pokolenia muzułmańskich migrantów – wszystko to sprawia, że tematyka islamska niemal nie schodzi z pierwszych stron gazet, portali i programów informacyjnych. Bliski Wschód i Afryka Północna od wielu lat znajdują się w centrum zainteresowania europejskich i światowych mediów. Od wybuchu protestów społecznych w 2011 roku, nazywanych „arabską wiosną”, zakończonych m.in. wojną domową w Libii i Syrii oraz pojawieniem się tzw. Państwa Islamskiego, Europa z niepokojem patrzy na Syrię, Irak, Jemen, Egipt, a nawet stawianą za wzór Tunezję. Równie niespokojnie jest w Afryce Subsaharyjskiej i Zachodniej. Próbujemy zrozumieć, co kieruje jihadystami, czym jest współczesny islamizm, co takiego sprawia, że blisko 20% muzułmanów na świecie popiera idee głoszone przez Al Kaidę i Daesh (IS), jakie zagrożenie niesie ze sobą fala migracji wlewającej się do UE od strony Libii i Turcji. Na te, i inne pytania będziemy chcieli odpowiedzieć w trakcie studiów podyplomowych poświęconych współczesnemu islamowi.

Studia mają na celu pokazanie skomplikowanych relacji religijnych, politycznych i kulturowych, które współtworzą współczesny Bliski Wschód i Afrykę Północną, zaznajomienie z aktualną sytuacją geopolityczną wybranych krajów islamskich na świecie, pokazanie współczesnej kultury arabskiej,  wzajemnych powiązań obszaru MENA i Europy, zagrożeń bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą destabilizacja tego regionu oraz perspektyw i kierunków rozwoju leżących tam krajów. Omówiona zostanie sytuacja Europy zmagającej się z rosnącym radykalizmem islamistycznym, przybliżone główne problemy trapiące świat islamski, przedstawione najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa koranicznego. Zajęcia poprowadzą najlepsi specjaliści z zakresu bezpieczeństwa, terroryzmu, współczesnych krajów muzułmańskich, historii islamu, prawa koranicznego, podstaw etyki, kultury i dyplomacji arabskiej.


Cel

Studia umożliwiają poznanie w jak najszerszym możliwym stopniu wybranych, współczesnych problemów nurtujących świat islamski oraz zdobycie wiedzy dotyczącej kultury, religii, tradycji, historii i prawa, które regulują życie codzienne ponad miliarda ludzie na świecie.
Studia pozwolą na zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu kultury arabskiej, podstaw dyplomacji arabskiej, zróżnicowania islamu (w tym nurtów i kierunków jego rozwoju), rozpoznawania potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, komunikacji międzykulturowej.

Adresaci studiów

Studia są skierowane do wszystkich osób zainteresowanych współczesnym światem islamskim i sytuacją geopolityczną na obszarze Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, dziennikarzy zajmujących się problematyką państw muzułmańskich, osób planujących dłuższe wyjazdy prywatne i służbowe do krajów arabskich, osób planujących w przyszłości prowadzić interesy z krajami islamskimi.