Spotkanie z Sir Jimem McLayem

Data wydarzenia: 2015-12-07

Spotkanie z Sir Jimem McLayem w Collegium Civitas odbędzie się 7 grudnia o godz. 16.45 w auli C.

Spotkanie poprowadzi ambasador dr Ryszard Żółtaniecki i w całości odbędzie się po angielsku.

“A Small State at the Big Table” – w domyśle “small state” to Nowa Zelandia a “Big Table” to międzynarodowa scena polityczna z uwzględnieniem aktualnej obecności  Nowej Zelandii – jako tymczasowego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Sir Jimem McLayem

Hon Sir Jim McLay KNZM QSO

Specjalny doradca ministra spraw zagranicznych Nowej Zelandii, specjalny wysłannik premiera Nowej Zelandii, przedstawiciel Nowej Zelandii przy Palestyńskiej Władzy Narodowej.

W ostatnich latach (2009-2015) Sir Jim McLay pełnił funkcję ambasadora oraz stałego przedstawiciela Nowej Zelandii przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Tam przewodniczył udanej kampanii poprzedzającej wybór Nowej Zelandii na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w kadencji 2015-2016.

W latach 1993-2003 Jim McLay pełnił funkcję komisarza (oficjalnego przedstawiciela) Nowej Zelandii w Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej, w której przewodniczył Komitetowi ds. Finansów i Administracji.

Od 1975 do 1987 r. członek parlamentu Nowej Zelandii. W tym czasie sprawował funkcje wicepremiera, lidera opozycji, prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Po odejściu z polityki, zanim wstąpił do korpusu dyplomatycznego, piastował kierownicze stanowiska w sektorze prywatnym.

W 1987 r. za działalność publiczną otrzymał z rąk Jej Królewskiej Mości Order Służby Królowej (Queen’s Service Order, QSO). W 2003 r. został pasowany na Kawalera Orderu Nowej Zelandii za działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W czerwcu 2015 r. za służbę krajowi i gospodarce otrzymał tytuł Rycerza Orderu Zasługi Nowej Zelandii (Knight Companion of the New Zealand Order of Merit, KNZM).

Ukończył wydział prawa Uniwersytetu w Auckland. Żonaty, ma syna.