Spotkanie z prof. CC Alexandrą Richie, laureatką Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2015 r.

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2016-12-02

Collegium Civitas partnerem Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego

prof. CC Alexandra Richie o warsztacie badawczym historyka

 

W dn. 2 grudnia o godz. 18 w Collegium Civitas (Aula A) odbędzie się spotkanie z prof. CC Alexandrą Richie, laureatką Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2015 r. za książkę Warszawa 1944. Tragiczne powstanie.

Spotkanie, które zostanie poprowadzone przez Piotra Lipińskiego, jest wydarzeniem towarzyszącym odbywającego się w dniach 2-3 grudnia zjazdu przedstawicieli Młodzieżowych Klubów Historycznych, w którym weźmie udział ponad 50 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 8 Klubów w Polsce. Na przykładzie książki Warszawa 1944. Tragiczne powstanie uczestnicy dyskusji spróbują przyjrzeć się warsztatowi historyka, a także odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób autor dokonuje selekcji i interpretacji źródeł historycznych.

2015_warszawa-1944-tragiczne-powstaniegala_k_moczarskiego2015_129gala_k_moczarskiego2015_113

Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego rozpoczęły swoją działalność we wrześniu 2016r. z inicjatywy Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich w 8 szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce (w Policach, Poznaniu, Radomiu, Strzelinie, Suwałkach, Warszawie oraz Zawadzkiem). Są to szkole grupy dyskusyjne działające pod opieką nauczyciela szkoły, których zadaniem jest poznanie najnowszych tytułów literatury historycznej dotyczącej historii Polski po 1918 r. oraz przyznanie nagrody dla najlepszej/najciekawszej dla młodzieży książki.

Projekt powołania Klubów powiązany jest z VIII edycją konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego, w ramach którego jury konkursu wybiera 10 najbardziej wartościowych publikacji historycznych dotyczących historii Polski po 1918 r. do współczesności.  Fundacja im. Zofii i Kazimierza Moczarskich zapewnia każdemu Klubowi komplet dziesięciu książek nominowanych do nagrody, a także jest koordynatorem zjazdu odbywającego się w dniach 2-3 grudnia br. w Warszawie, podczas którego młodzież wyłoni najlepszą, jej zdaniem, książkę historyczną wybraną spośród 10 nominacji.

Termin spotkania: 2 grudnia 2016 r., godz. 18:00.

Miejsce: Collegium Civitas aula A, Pałac Kultury i Nauki, XII p. Plac Defilad 1

Wydarzenie jest otwarte tylko dla studentów Collegium Civitas.

Prowadzenie spotkania: Piotr Lipiński.

Tłumaczenie: Błażej Kubacki.

Alexandra Richie – historyk i nauczyciel akademicki. Wykładała w Oxfordzie historię i stosunki polityczne w  Europie Środkowo-Wschodniej, obecnie wykłada historię w Collegium Civitas jako visiting profesor oraz w  rożnych instytucjach w wielkiej Brytanii i Kanadzie. Współpracuje także jako historyk przy wielu filmach dokumentalnych, programach telewizyjnych i radiowych. Za książkę Warszawa 1944. Tragiczne powstanie otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej w 2014 roku oraz Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego w 2015 r. Aktualnie w księgarniach znajduje się polskie tłumaczenie książki Berlin. Metropolia Fausta.

 

Piotr Lipiński – reporter, pisarz, fotograf.  Przez prawie dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”, w której publikował głównie reportaże historyczne. Autor takich książek, jak: Anoda. Kamień na szańcuRaport RzepeckiegoAbsurdy PRL-u czy Bicia nie trzeba było ich uczyć o procesie Adama Humera. Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument Co się stało z polskim Billem Gatesem. Jego ostatnia książka Cyrankiewicz. Wieczny premier miała swoją premierę we wrześniu br.

 

Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich powstała w 2014 roku z inicjatywy córki jej patronów, Elżbiety Moczarskiej. Fundacja realizuje swoje cele poprzez edukację historyczną i  społeczną, w szczególności poprzez kontynuację konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego dla najlepszej książki roku dotyczącej najnowszej historii Polski (od 1918 do współczesności) oraz ogólnopolski konkurs dla młodzieży ponadgimnazjalnej na najlepszą książkę historyczną o historii Polski po 1918 r. Książkę tę wybierze młodzież w ramach Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego, powołanych przez Fundację w  2016 roku.

 

dsh fundacja_moczarskich   instytut_ksiazki mkh mkidn nogroda_moczarskiego nprccollegium-civitas-logo