Międzynarodowy Dzień na rzecz Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej

Data wydarzenia: 2016-03-17

Kiedy? 17 marca, godz. 11:30-16:30

Gdzie? Aula A, Collegium Civitas, 12 piętro PKIN

W Collegium Civitas 17 marca będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień na rzecz Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 r. dla upamiętnienia 69 ofiar zajść w południowoafrykańskim mieście Sharpeville. W 1960 r. doszło tam do masakry podczas protestu przeciwko polityce apartheidu, prowadzonej przez rząd RPA, systematycznie dążący do utrwalania nierówności rasowych.

Choć od tamtych wydarzeń minęło ponad pół wieku, wciąż na świecie zdarzają się morderstwa i przemoc na tle rasowym, dochodzi również do przypadków dyskryminacji.

By jeszcze skuteczniej promować ideę tolerancji, od 12 do 21 marca obchodzony jest Europejski Tydzień Działań przeciwko Rasizmowi, koordynowany przez sieć UNITED. To okazja, by zaapelować do międzynarodowej społeczności o położenie kresu prześladowaniom ze względu na kolor skóry oraz wezwać organizacje pozarządowe, szkoły, samorządy oraz wszelkie inne podmioty i instytucje do podjęcia działań promujących różnorodność. W 2016 r. hasło Tygodnia brzmi” Siła w różnorodności”.

Aby promować większy szacunek i zaufanie między różnymi grupami w społeczeństwie w tym samym czasie na całym świecie ludzie będą wstanie powiedzieć NIE dla rasizmu i wziąć udział w różnych działaniach, takich jak wystawy, debaty publiczne, koncerty i wiele innych.

Fundacja Afryka Connect i Collegium Civitas organizują konferencję na temat zapobiegania rasizmowi, ksenofobii i przestępstwom z nienawiści.

Celem spotkania będzie omówienie aktualnych problemów,

współczesne wyzwania w walce z rasizmem, przestępstwami na tle nienawiści i ksenofobii w kraju i zapobieganie im.

Poruszymy także tematykę wykorzystania mediów, w tym Internetu do promowania tolerancji oraz zwalczania uprzedzeń i nieporozumień, które przyczyniają się do rasizmu, ksenofobii, dyskryminacji, antysemityzmu i innych form nietolerancji.

To wydarzenie będzie także przestrzenią do omówienia inicjatyw uświadamiających w dyskursie publicznym, którego celem jest zwalczanie przestępstw z nienawiści, rasizmu i ksenofobii.

Konferencja jest otwarta dla wszystkich. Zapraszamy w godz. 11:30-16:30 do auli A, 12 piętro Collegium Civitas w PKiN.

Odbędzie się w całości w języku angielskim.

Agenda do AGENDA

adulis amnesty centrum szkoleń i rozwoju zzzdla Somalii fa never again osce polis rubin tea