Film dokumentalny w reżyserii Zofii Kunert pt. „Opowieść o Żegocie”

Data wydarzenia: 2015-12-03

Przy okazji dostępnej w Collegium Civitas wystawy

„Bartoszewski – więcej niż przyzwoitość”

zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Zofii Kunert

pt. „Opowieść o Żegocie”

3 grudnia o godz. 18.00

w sali kinowej Piast (przy Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego)

w gmachu Pasty przy ul. Zielnej 39 w Warszawie

opowieść o żegocie

Warszawa w końcu 1942 roku. Szczyt okupacyjnego terroru. W getcie po „wielkiej akcji” przetrwało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Grupka ludzi zakłada konspiracyjną organizację „Żegota”, mającą ratować ocalałych i nieść pomoc tym, którzy ukrywają się po „aryjskiej” stronie. Autorka stara się odpowiedzieć na pytania: kim byli ludzie, którzy kierując się humanitaryzmem, a czasem zwykłym odruchem litości narażali życie, by ratować innych, jakie musieli podejmować decyzje, skąd brali na chleb, jak czuły się żydowskie dzieci, nagle oderwane od rodziców i rzucone w obce środowisko.

W filmie zobaczymy między innymi materiał filmowy z relacją Ireny Sendlerowej na temat sposobów ratowania dzieci i możliwości wyprowadzania ich z warszawskiego getta oraz poruszające wspomnienia osób uratowanych przez „Żegotę”. „Opowieść o »Żegocie«” jest świadectwem wyjątkowym, które wzbogaciło archiwa telewizyjne o własną, najbardziej wartościową pozycję na temat mało znanej konspiracyjnej organizacji, jaką była „Żegota”.

Reżyserka przyznaje, że nie wyobrażała sobie tego filmu bez udziału prof. Władysława Bartoszewskiego. – Oczywiście w filmie na temat „Żegoty” nie mogło zabraknąć udziału profesora Władysława Bartoszewskiego. To właśnie on w październiku 1963 r. zasadził drzewko „Żegoty” w Alei Sprawiedliwych na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie. „Opowieść o »Żegocie«” okazała się ostatnim filmem zrealizowanym z jego udziałem – mówi (tvp.info).