DEBATA NA TEMAT ZMIENIAJĄCEGO SIĘ WIZERUNKU MĘŻCZYZNY W POLSKIEJ KULTURZE

Data wydarzenia: 2016-05-25

Collegium Civitas oraz Fundacja Studio (S)praw Kobiet
zaprasza na drugą debatę z cyklu
ŻYCZLIWOŚĆ-TOLERANCJA-SZACUNEK

Spotkanie na temat zmieniającego się wizerunku mężczyzny w polskiej kulturze. Spotkanie planujemy w charakterze wyważonej rozmowy w gronie osób sprzyjających tematyce feministycznej i równościowej, które poprzez swoje doświadczenia i wiedzę nakreślą nam współczesną różnorodność świata mężczyzn.  Powrócimy do zagadnień społecznego uprzywilejowania w kulturze patriarchatu  – tym razem w odniesieniu do wyzwań, z którymi na co dzień borykają się mężczyźni.

25 maja (godzina 18:00-20:30), Collegium Civitas, Aula A, XII piętro PKiN.

Do grona debiutujących zaprosiliśmy:

Martę Sałkowską – doktor, socjolożka, adiunkt w Instytucie Socjologii Collegium Civitas, Zastępca Kierownika Katedry Studiów Społecznych, Politycznych i Stosunków Międzynarodowych ds. Socjologii
Tomasza Basiuka  – wykładowca w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, kulturoznawca, członek redakcji pisma poświęconego studiom queer „InterAlia”
Grzegorza Andrzejczyka-Bruno – terapeuta TSR „Gabinet Dobra Perspektywa”, autor powstającej właśnie książki na temat poliamorii w Polsce
Wiktora Dynarskiego – transchłopak, aktywista, szef Fundacji Trans-Fuzja
Paulinę Szkudlarek – doktorka nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, publicystka
Parhama Ghobadhi – Irański dziennikarz, feminista i filozof związany z nurtem myśli postkolonialnej
Joannę Erbel – niezależna polityczka, aktywistka miejska
Justynę Szachowicz-Sempruch – prezeska Fundacji Studio (S)praw Kobiet, doktorka literatury porównawczej Uniwersytetu British Columbia, współpracuje z Instytutem Studiów Społecznych UW

Moderatorem spotkania będzie Łukasz Wójcicki – redaktor Codziennika Feministycznego, animator kultury niezależnej, Inicjator nieformalnej grupy Głosy Przeciw Przemocy

Lista pytań ramowych:

• Kim jest mężczyzna? Co oznacza to pojęcie, czy się z tym identyfikujesz?
  • Jaki wpływ na Twoje poglądy miał dom rodzinny/wychowanie?
  • Czy nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami z Polsce uległy poprawie na przestrzeni ostatnich dwóch dekad?
  • Z jakich osiągnięć feministycznych, (własnych, na skalę kraju), jesteś najbardziej dumna/dumny?
  • Czy istnieje modelowa rola mężczyzny (jakaś konkretna osoba w historii, polityce…), na którą się powołujesz?
  • Czy obserwujesz przemianę w mentalności młodych ludzi odnośnie różnorodności?

Spotkanie organizują:
Justyna Szachowicz-Sempruch, Prezeska Fundacji S(S)K