Inkluzja społeczna, różnorodność, obywatelskość

Udostępnij strone

 650x100-inkluzja

Inkluzja społeczna, różnorodność, obywatelskość
– organizacja wspólnej konferencji „Inclusive society”
oraz warsztatów badawczych

Projekt finansowany ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG,
pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych
.

Projekt realizowany był przez Collegium Civitas w partnerstwie z NTNU Social Research – badawczą organizacja non-profit związaną z Uniwersytetem NTNU w Trondheim w Norwegii. Działalność badawcza NTNU Social Research finansowana jest głównie poprzez granty pozyskiwane ze środków publicznych, Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, Norweskiej Rady ds. Badań Naukowych i prywatnego biznesu. NTNU Social Research posiada 6 działów, w tym dział różnorodności i integracji społecznej, którego pracownicy: Anna M. Kittelsaa i Jan Tøssebro współpracowali z Collegium Civitas w ramach projektu.

Przedmiotem projektu była realizacja wspólnej, międzynarodowej konferencji dotyczącej inkluzji społecznej, różnorodności i obywatelskości. Projekt był pośrednim wynikiem współpracy nawiązanej w 2009 roku podczas pobytu badawczego w Trondheim oraz odpowiadał na potrzebę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w podejmowanej problematyce. Jego głównym celem była wymiana doświadczeń dotyczących inkluzji społecznej, ale również zagadnień badawczych i etycznych. W wyniku konferencji zawiązana została współpraca miedzy instytucjami i osobami zainteresowanymi inkluzją w postaci sieci eksperckiej. Jej funkcjonowanie podtrzymywane jest dzięki stronie www projektu, na której zamieszczone zostały materiały konferencyjne. CC jako wnioskodawca odpowiedzialne było za sprawną realizacje projektu. Rola partnera polegała głównie na merytorycznej współpracy w zakresie analizy CFP, tworzenia programu konferencji oraz w jej prowadzeniu.

Głównym celem projektu była wymiana doświadczeń w zakresie inkluzji społecznej zróżnicowanych grup społecznych zagrożonych wykluczeniem społecznym lub wykluczonych społecznie, np. osób niepełnosprawnych i ich bliskich, osób z mniejszości kulturowych, etnicznych. Co więcej, projekt umożliwił dyskusję zagadnień związanych m.in. z różnorodnością społeczno-kulturową, deinstytucjonalizacją, segregacją i integracją społeczną oraz ze strategiami badawczymi, metodologicznymi wybieranymi w projektach badawczych dotyczących podejmowanej problematyki.

Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk badawczych (również w zakresie etyki badawczej) możliwa była podczas planowanej w ramach projektu wspólnej konferencji naukowej dotyczącej inkluzji społecznej. Szczegółowy program uzgodniony został przez Partnerów w toku analizy nadesłanych abstraktów wystąpień. Pomysł na współpracę między Partnerami był wynikiem wcześniejszych (2009 – FSS/2008/V/D3/W/0011, 2011 – FSS/2011/V/D3/W/016) pobytów badawczych na Uniwersytecie w Trondheim, podczas których dyskutowane były różnice w polskiej i norweskiej sytuacji grup wrażliwych społecznie, a szczególnie rodzin z dzieckiem lub dorosłą osobą niepełnosprawną intelektualnie. Istnieje zatem solidna podstawa do rozwijania współpracy (tym razem w Polsce) oraz pogłębiania wymiany doświadczeń w zakresie realizacji badań, proponowanych rozwiązań systemowych, polityki społecznej oraz funkcjonowania grup wrażliwych społecznie.

Konferencja skierowana była do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów, pracowników naukowych, badaczy i praktyków zajmujących się problematyką wykluczenia społecznego. Interaktywny charakter wydarzenia umożliwił rzeczywistą dyskusję nad podejmowanymi tematami. Dzięki ogłoszeniu otwartego call for papers/posters program konferencji odpowiadał rzeczywistym zainteresowaniom i potrzebom środowiska naukowo i praktycznie zajmującego się inkluzją społeczną.

W skład Rady Programowej recenzującej zgłoszenia na konferencję weszli:

  • prof. Jadwiga Koralewicz (Collegium Civitas) – przewodnicząca
  • dr Katarzyna Iwińska (Collegium Civitas)
  • dr Anna M. Kittelsaa (NTNU Social Research)
  • prof. Aleksander Manterys (Collegium Civitas)
  • prof. Hanna Palska (Collegium Civitas)
  • prof. Rafał Pankowski (Collegium Civitas)
  • prof. Jan Tøssebro (NTNU Social Research)

Konferencja „Inclusive Society: Poland, Norway, Europe”
odbyła się w dniach 6-7 października 2014 w siedzibie Collegium Civitas w Warszawie

Koordynatorka projektu: dr Marta Sałkowska, e-mail: marta.salkowska@civitas.edu.pl

Conference Inclusive Society

inkluzja2

Relacja video z konferencji: