TURSKI Łukasz A., prof. dr hab.

Specjalność fizyka statystyczna i teoria materii skondensowanej. Autor stu kilkudziesięciu prac naukowych z fizyki opublikowanych w czasopismach i wydawnictwach z listy filadelfijskiej. Laureat nagrody im. H. Steinhausa oraz Złotego Medalu Europejskiego Towarzystwa Fizycznego a także Honorowego Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2011r. Autor wielu artykułów popularno-naukowych oraz artykułów i komentarzy w czasopismach ogólnych. Publicysta :Wprost, Znak, Tygodnik Powszechny, Odra, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Polska the Times oraz Project-Syndicate.pl. Autor wielu audycji radiowych i programów telewizyjnych o nauce i społeczeństwie. Przez 5 lat (do 2003r) przewodniczący Kolegium ds. audycji edukacyjnych Polskiego Radia. Przewodniczący Komitetu Naukowego Pikników Naukowych oraz Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. Członek Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk do samorozwiązania TPKiN w 2010r. Członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Członek Rady Centrum im. Adama Smitha w Warszawie oraz Rady Strategicznej warszawskiego Think-Tanku. Członek zagranicznych towarzystw naukowych. W latach 2000-2004 wybrany członek Komitetu Badań Naukowych. Współpracował jako profesor-gość z uniwersytetami i ośrodkami badawczymi w USA, Kanadzie, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii. Profesor zwyczajny w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz w latach 2000—2012 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykładowca Collegium Civitas. Żonaty, ma syna i trzech wnuków.