SZKLARSKI Bohdan, dr hab., prof. UW

Politolog, kulturoznawca. Wykładowca Collegium Civitas.

W ramach swojej pracy naukowej zajmuje się tematyką przywództwa politycznego, amerykańską polityką wewnętrzną i zagraniczną, komunikacją polityczną, kulturą polityczną i antropologią polityki.

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego I Northeastern University w bostonie. Prowadził wykłady i zajęcia dla studentów z Northeastern University, University of Kentucky, University of Louisville, City University of New York, Boston College, University of Notre Dame, University of South Carolina, Canisius College Buffalo, Daemen college w Buffalo.

Jest autorem ponad 70 artykułów i rozdziałów w pracach naukowych a także autorem czterech monografii:

• Semi-Public Democracy. Politics of Interest Articulation in Systemic Transformation, ISP PAN, Warszawa, (1997);
  • Przywództwo symboliczne: między rządzeniem a reprezentacją. Amerykańska prezydentura końca XX wieku (2006),
  • Party Machine, Political Corruption and Urban Reform in the Progressive Era (1880–1920), Warszawa, Oficyna Wydawnicza ASPRA (2021),
  • Economic Detente and Its Discontents. The Uses of Trade in Superpower Politics in 1970s, Warszawa, Oficyna Wydawnicza ASPRA, (2020).

Jest też redaktorem takich tomów jak: Mity, symbole i rytuały we współczesnej polityce – Szkice z antropologii polityki (2008) oraz Franco i Salazar. Europejscy dyktatorzy (2012), Niekonfrontacyjna asymetria: relacje polski z USA (2015). Z uwagi na swój dorobek i pasje dydaktyczną prof. Szklarski jest częstym gościem mediów gdzie stara się tłumaczyć jak działa współczesna polityka w różnych miejscach swiata. Prywatnie, prof. Szklarski jest gorącym fanem amerykańskiego futbolu i długich spacerów z psami rasy golden retriever.